İki kat ürün bekleniyor

İki kat ürün bekleniyor
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, daha önce kuraklıktan bunalan ve bu yıl artan yağışlarla altın çağını yaşamaya hazırlanan bölge çiftçisi hasat mevsiminde iki kat ürün bekliyor.

Gediz Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Aslan, eskiye göre son kış ve bahar aylarında artış gösteren yağışların bu yılki ürün rekoltesini iki katına çıkarmasını beklediklerini söyledi.
Bölgenin önemli geçim kaynağı olan buğday, arpa, çavdar, yulaf, nohut, fasulye, bakla, mercimek, mısır, pancar, haşhaş, ayçiçeği ve susam gibi tahıl ürünleri başta olmak üzere sebze ve meyve üretiminde önemli artış olacağını belirten Ziraat Odası Başkanı Ali Osman Aslan, önceki yıllar yaşanan kuraklıklarla bunalan çiftçilerin bu yıl yağışların iyi gitmesiyle altın çağını yaşayacaklarını ifade etti. Ziraat Odası Başkanı Aslan, “Geçtiğimiz yıllar kuraklığın etkisiyle zor bir dönem geçirdik. Bu yıl kış mevsimi kar ve etkili yağmurlarla beklenenden çok iyi gitti. Bahar aylarında da yoğun yağış alan bölgemizdeki tahıl, sebze ve meyve ürün rekoltesinin iki katına çıkmasını bekliyoruz. Dolu ve yıkıcı yağış olmadığı takdirde iyi bir hasat dönemi geçireceğiz. Böylece hem çiftçinin yüzü gülecek hem de tüketicinin” dedi.
Bölgede geçen yıl 60 bin ton buğday, arpa, çavdar, yulaf, nohut türü tahıl ürünü yetiştirildiğini kaydeden Ziraat Odası Başkanı Ali Osman Aslan, bu ürünlerin un fabrikaları ve tüccara satıldığını, bir kısmının da üreticinin kendisi tarafından tüketildiğini, arpanın ise hayvanlar için yem amaçlı ekildiğini açıkladı. Aynı şekilde üretilen sebze ve bazı meyveler ilçe halkı ve üreticiler tarafından tüketilirken, önemli ölçüde üretilen vişne, kiraz ve elma meyve fabrikalarına satılarak değerlendirildiğini ifade eden Başkan Aslan, Ziraat Odası ile İlçe Tarım Müdürlüğü öncülüğünde yetiştirilen ve resmi kayıtlara geçen armut, ayva, elma, kiraz, vişne, erik, kayısı, şeftali ve buna benzer 405 bin 200 adet meyve ağacı bulunduğunu bildirdi. Diğer taraftan bölgede yaygın olarak üretilen sanayi bitkisi şeker pancarı, haşhaş, ayçiçeği ve susamın iyi bir gelir kaynağı olarak bilindiğini vurgulayan Başkan Aslan, “Şeker pancarını Uşak Şeker Fabrikası, haşhaşı Toprak Mahsulleri Ofisi alırken, diğer ürünler tüccara satılarak ilçe ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Eskiden beri yapılan üzüm bağcılığı yoğunlukla Göynükören köyü, Merkez ve Eskigediz beldesinde halen yaygın olarak sürdürülen önemli bir ziraat dalı. Bağcılıktan elde edilen üretim işletme içinde ve pazarda değerlendirilmektedir. Toplam 360 bin dekar ziraat ve 45 bin 268 dekar nadas alanında zirai üretim yapıyoruz. Daha önce ilçe ekonomisini göğüsleyen linyit kömüründe çeşitli sebeplerle düşen üretim ve pazar kaybı tüm bölgeyi olumsuz etkiledi. Çiftçimiz şimdi bu kaybın telafisi için kendisini modern tarıma hazırlamak zorundadır. Ziraat odası olarak bütün üyelerimizle birlikte omuzlarımızdaki yükün farkındayız. Yetkililerden aynı duyarlılık ve sorumlulukla destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com