İki köy sandığa gitmedi

İki köy sandığa gitmedi
SİMAV'IN ESENBAĞ VE SUDÖŞEĞİ KÖYLERİNDE VATANDAŞLAR, PROTESTO AMACIYLA OY KULLANMADI

SİMAV'IN ESENBAĞ VE SUDÖŞEĞİ KÖYLERİNDE VATANDAŞLAR, PROTESTO AMACIYLA OY KULLANMADI
Kütahya'nın Simav ilçesine bağlı iki köyde vatandaşlar sandığa gitmedi.
Alınan bilgiye göre, ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıktaki Esenbağ'da, kayıtlı 320 seçmenden 318'i, komşu Ihlamur köyüne ormandan ağaç kesim hakkının daha fazla verildiğini iddia ederek sandığa gitmedi. Bu köyde sadece imam ve eşi oy kullandı.
Sudöşeği köyünde ise bir kişi hariç vatandaşlar sandığa gitmedi. Bu köyde kullanılan bir oy geçersiz sayıldı. Köy muhtarına ulaşılamazken, köylülerin sandığa gitmemesinin gerekçesinin daha sonra açıklanacağı öğrenildi.

SİMAV SEÇİM'DE 24 KEZ SALLANDI
Depremin vurduğu Simav, seçim günü en küçüğü 2.6, en büyüğü 3.3 olmak üzere tam 44 kez sallandı.
Son deprem saat 19.01'de yerin 5 kilometre derinliğinde meydana geldi. Televizyonları başında seçim sonuçlarını izleyen Simavlılar, 3.3'lük deprem nedeniyle çadırlarından dışarıya fırladı. Vatandaşlar, kısa bir süre sonra çadırlarına tekrar geri döndü.

Deprem tedirginliği altında oylarını kullandılar
Kütahya'nın Simav ilçesi başta olmak üzere çevre ilçelerde vatandaşlar artçı sarsıntıların yaşattığı tedirginlik içersinde sandık başlarına giderek oylarını kullandı.
19 Mayıs'ta yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremin artçı sarsıntıları devam ediyor. Dün geceden itibaren, büyüklükleri 2.5 ile 3.5 arasında değişen 16 artçı sarsıntı oldu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre merkez üssü Simav olan depremler Tavşanlı, Hisarcık, Emet, Şaphane, Pazarlar, Gediz ve Domaniç ilçelerinde de hissedildi.
Geceden itibaren 16 artçı deprem yaşayan Simavlılar oylarını okul bahçesi ve yağmurlukların altında kullanmaya başladı. Simav Belediyesi sabah saat 08.00'den itibaren, çadır kentte bulunan vatandaşlar için oy kullanacakları yerlere ücretsiz otobüs seferleri düzenledi. Bazı vatandaşlar ise kendi araçları ile oy kullanma merkezlerine gitti.
Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecek. Ayrıca üzerinde TC kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdını veya TC kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibraz etmesi şart olacak. Bu nedenle Simav Nüfus Müdürlüğü bugün de vatandaşlara hizmet veriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com