İki Muvazzaf Asker Daha Tutuklandı!

İki Muvazzaf Asker Daha Tutuklandı!
''Şantaj ve askeri casusluk'' iddialarıyla ilgili iki muvazzaf asker tutuklandı.


İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 6 Aralık 2010 tarihinde Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramada ele geçirilen belgelerle soruşturma farklı bir boyut kazandı.

İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde zemine gömülmüş özel bölmede ele geçirilen ve Balyoz, Ergenekon, İrtica İle Mücadele Eylem Planı davalarını ilgilendiren 8 çuval gizli belgenin tasnifi devam ederken odalara girmeye yetkili olan subayların da sorgulanmasına başlandı. İlk olarak saat 10.00 sıralarında 6 subay Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

BELGELER GÖMÜLÜRKEN GÖRDÜK

Subaylar suçlamaları reddederken Binbaşı Cem Çağlar ile Astsubay Erdinç Yıldız'ın sorgulama sırasında çuvalların gömülmesine şahit olduklarını söyledikleri öğrenildi. Çağlar ve Yıldız'ın belgelerin orada olduğunu bildiklerini ancak içerisinde neler olduğunu bilmediklerini ifade ettikleri öğrenildi.

Sorgulama sırasında Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'ndeki odaya gizli kamera yerleştirildiği de ortaya çıktı. Savcı Seçen'in şüphelilere, "Odada bulunan gizli kameranın kim tarafından yerleştirildiğini bilip bilmediklerini de" sorduğu öğrenildi. Sorgulamanın ardından Binbaşı Çağlar ile Astsubay Yıldız örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilirken diğerleri serbest bırakıldı. Savcılık sorgusunda belgelerin gizli bölmelere saklanması olayına şahit olduklarını söyledikleri öğrenilen Binbaşı Çağlar ile Astsubay Yıldız, mahkemece tutuklandı. Aralarında İstihbarat Binbaşı Kemalettin Yakar'ın da aralarında bulunduğu 7 subayın ifadeye getirilmesi bekleniyor. Tutuklu sayısının 18'e yükseldiği soruşturma kapsamında, aralarında İstihbarat Binbaşı Kemalettin Yakar'ın da aralarında bulunduğu 7 subayın daha ifadeye getirilmesi bekleniyor.

28 ŞUBAT'IN SES KAYITLARI ÇIKTI İDDİASI

Askeri casusluk ve şantaj soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'in Donanma Komutanlığı'nda yaptığı 8 saatlik aramada ele geçirilen 8 çuval belgenin içinde 28 Şubat sürecine ilişkin belge, ses kaydı ve gizli çekilmiş görüntü kasetlerinin ele geçirildiği iddia edilmişti. 1997-98 dönemine ait üzerlerinde Necmettin Erbakan ve Esat Coşan'ın da arasında bulunduğu birçok kişinin isminin yazılı olduğu ses ve görüntünün bulunduğu kasetlerin yer aldığı belirtilmişti. Tarikat lideri Müslüm Gündüz'ün yönlendirildiğine dair ifadelerin bulunduğu belgelerde özel bilgilerin bulunduğu ileri sürülmüştü.

41 KİŞİNİN ŞÜPHELİ OLARAK İFADESİ ALINMIŞTI

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan aralarında TÜBİTAK'ta görevli 2 kişi ile subayların da bulunduğu 16 şüpheli tutuklanmıştı. 9 şüpheli mahkeme sorgularının ardından serbest bırakılırken, Savunma Sanayii Müşteşarlığı'nda Daire Başkanı olarak görev yapan Ahmet Lütfi Varol'un da aralarında bulunduğu 24 şüpheli ise savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. İş adamı Saadettin Saran'ın da soruşturma kapsamında şüpheli olarak ifadesi alınmıştı.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com