İki tren kafa kafaya çarpıştı

İki tren kafa kafaya çarpıştı
İstanbul-Eskişehir ve Eskişehir-İstanbul seferlerini yapan iki tren, Bakırköy -Vezirhan beldeleri arasında çarpıştı. Bilecik Valisi Musa Çolak, iki yolcu trenin çarpıştığı kazada 1 makinistin öldüğünü, 2'si TCDD personeli olmak üzere 14 kişinin yaralandı

İstanbul-Eskişehir ve Eskişehir-İstanbul seferlerini yapan iki tren, Bakırköy -Vezirhan beldeleri arasında çarpıştı. Bilecik Valisi Musa Çolak, iki yolcu trenin çarpıştığı kazada 1 makinistin öldüğünü, 2'si TCDD personeli olmak üzere 14 kişinin yaralandığını bildirdi.
Vali Çolak, yaptığı açıklamada, kazanın iki trenin ray değişimi yaptığı sırada meydana geldiğini belirterek, söz konusu kazada 1 makinistin öldüğünü, 2'si TCDD personeli olmak üzere 14 kişinin yaralandığını söyledi.
Yaralıların durumlarının iyi olduğunu ifade eden Vali Çolak, şunları söyledi:
''Bölgede hızlı tren projesi çalışmaları nedeniyle elektrik kesinti olduğu bana verilen bilgiler arasında. Fakat kazanın neden kaynaklandığı henüz belli değil. Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturmasını başlattı. Kazada ağır yaralanan makinist Hikmet Koşay olay yerinde hayatını kaybetti. Yaralılardan TCDD personeli Ali Baltalı ve Hüseyin Ölçer Bilecik'te yapılan ilk müdahalenin ardından Eskişehir Yunusemre Devlet Hastanesine sevk edildi. Yaralı 12 yolcu Bilecik Devlet Hastanesinde tedavi altında. Yaralıların durumları iyi.''

TCDD: SİNYAL SİSTEMİ TRAFİĞE UYGUN OLARAK ÇALIŞIYORDU
Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD) Bilecik'teki tren kazasında sinyal sisteminin trafiğe uygun olarak çalıştığını bildirdi.
TCDD'den yapılan yazılı açıklamada; saat 10:10'da Haydarpaşa - Eskişehir seferini yapan 11016 sefer sayılı Eskişehir Ekspresi'nin kırmızı ışık ihlali yaparak; Eskişehir - Haydarpaşa seferini yapan ancak buluşma nedeniyle Vezirhan İstasyonu'nun ikinci yolunda beklemekte olan 11015 sefer sayılı Eskişehir Ekspresi'ne vurduğu belirtildi.
Açıklamada; 8 Aralık 2009 günü başlayan yeni viyadük yapımı nedeniyle, tren trafiğinin Vezirhan-Osmaneli arasında dizel lokomotiflerle sağlandığı kaydedildi. Bu bölgede söz konusu trenlerin seyirlerinin elektrikli olarak değil, dizel olarak sağlandığının altı çizildi. Yapılan ilk tespitlere göre, sinyallerin faal olduğu, sinyal sisteminin trafiğe uygun olarak çalıştığı ifade edildi.
Olayda, duran trenin makinisti Hikmet Koşay'ın hayatını kaybettiği, yaralı kondüktör Hüseyin Ölçer'in Bilecik Devlet Hastanesi'nde, tren odacısı Ali Baltalı'nın ise Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığı kaydedildi. Hafif yaralanan 11 yolcunun Bilecik Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavilerinin yapıldığı, bir kısmının ise taburcu olduğu aktarıldı.
Yolcuların aktarma işlemlerinin tamamlandığı belirtilen açıklamada, yolun tren trafiğine açıldığı, olayla ilgil çok yönlü incelemenin devam etttiği bildirildi.
TRENİN MAKİNİSTİNİ ÖLÜM TUVALETTE YAKALADI

Bilecik'in Vezirhan beldesinde iki trenin kafa kafaya çarpışması neticesi meydana gelen kazada makinist hayatını kaybederken 1'i ağır 14 kişi yaralandı. Makinistin molada tuvalete girdiği ve ölümün tuvalette yakaladığı öğrenildi.
Kaza bu sabah 10.15 sıralarında Bilecik Vezirhan Tren İstasyonu'nda meydana geldi. Eskişehir'den İstanbula giden 11015 numaralı tren Vezirhan istasyonunda yolcu almak için durdu. Ancak sinyalizasyon hatası sebebiyle karşı istikametten Eskişehir'e giden 11016 numaralı tren, istasyonda aynı ray üzerinde duran treni fark etmeyerek kafa kafaya çarpıştı. Kazada 11016 numaralı trenin makinisti kazanın olacağını fark ederek rayların üzerine atlayarak kurtuldu. Ancak beklemekte olan trenin makinisti Hikmet
Koşay(44) ihtiyacını gidermek için vagonun tuvaletine girdi. Kaza sırasında tuvalette olan Koşay, ağır yaralandı. Yaralı makinist tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.
Kaza esnasında yaralanan yolculardan, Ahmet Arpacı(19), Kadriye Tatar(77), Melek Baltuğ(70), Nurcan Sarsılmaz(25), Leyla Tatar(48), Dilek Arda(39), Bahattin Nimet(24), Kemal Berat Arda(10), Şevar Arda(12), Murat Tanrısever(49), bilet kontrol görevlisi Hüseyin Ölçer(65) ve Ali Balkanlı(48) Bilecik Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Aylin Çarboğa ve Ali Metin Beyaz ise Eskişehir Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ağır olan Ali Balkanlı ise Bilecik'ten Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.
Kazanın ardından hayatını kaybeden makinistin cenazesi Bilecik Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Hastaneye gelen Birleşik Taşımacılık Sendikası Eskişehir Şube Genel Sekreteri İsmail Çetin, 'Bize ilk olarak yaşadığını söylediler. Ancak daha sonra hayatını kaybettiğini öğrendik. Çok üzgünüz' dedi.

ACI HABERİ MAKİNİSTİN BABASINA VEREMEDİLER
Bilecik'in Vezirhan ilçesi yakınlarındaki tren kazasında hayatını kaybeden makinistin ölüm haberini kardeşi, kalp hastası olan babasına bildiremedi.
Bugün sabah saatlerinde Vezirhan yakınlarında iki yolcu treni çarpışırken, 46 yaşındaki makinist Hikmet Koşay hayatını kaybetti. Olay yerinde sağlık ekiplerinin bir saat kalp mesajı yaptığı makinist kurtarılamazken, acı haber Eskişehir'deki baba ocağına ateş gibi düştü. Işıklar Mahallesi Kazım Bey Sokağı'nda oturan baba Saadettin Koşay, kazayı haberlerden öğrendi. Yaşlı adam ilk haberlere göre oğlunun ağır yaralı olduğunu zannediyor. Koşay ailesinin evi acı haberi alıp koşanlarla dolarken, ölen
makinistin 45 yaşındaki kardeşi kardeşi Rıdvan Koşay, ağabeyinin evli olduğunu, 8 aylık Cansu adlı kız çocuğu olduğunu söyledi.
Ağabeyinin 17 yaşından beri Devlet Demir Yolları'nda çalıştığını, bunun ilk kazası olduğunu anlatan acılı kardeş, ağabeyinin öldüğünü kalp hastası olan babasından sakladı. Babasıyla cep telefonuyla konuşan Rıdvan Koşay, 'Abim hastanede. Daha henüz başka bir haber yok' diyerek, yaşlı adamdan acı haberi gizlemeye çalıştı. Babasının hasta kalbinin evlat acısına dayanamamasından korkan Rıdvan Koşay, hayatının en zor anlarını yaşarken, ailenin evi akraba ve komşularıyla doldu.
Halen Bilecik Devlet Hastanesi'nde olan makinist Hikmet Koşay'ın cenazesinin otopsinin ardından Eskişehir'e gönderilmesi bekleniyor.

MAKİNİSTİN EŞİ VE KIZ KARDEŞİ ÖLÜM HABERİNİ ALINCA BAYILDI

Bilecik'in Vezirhan ilçesi yakınlarında meydana gelen tren kazasında hayatını kaybeden makinist Hikmet Koşay'ın eşi ve kız kardeşi, acı haberi öğrendikleri hastanede fenalık geçirdi.
Bu sabah Vezirhan ilçesi yakınlarında, Eskişehir ve İstanbul seferlerini yapan iki yolcu treni çarpışırken, bir kişi hayatını kaybetmiş, 14 kişi yaralanmıştı. Kazada hayatını kaybeden makinist Hikmet Koşay'ın ailesi kaza haberini alır almaz hastaneye koştu. Eskişehir'den Bilecik Devlet Hastanesi'ne gelen makinistin eşi ve kız kardeşi, Koşay'ın öldüğünü öğrenince sinir krizi geçirdi. Bayılan kadınlara acil serviste doktorlar tarafından müdahale edildi. 8 aylık Cansu adlı bir kızı olduğu bildirilen Hikmet
Koşay'ın cenazesinin ailesine teslim edilip, Eskişehir'e götürüleceği öğrenildi.
Öte yandan Bilecik Valisi Musa Çolak da Devlet Hastanesi'ne gelerek kazada yaralanan yolcuları ziyaret etti. Yaralılara geçmiş olsun dileklerinde bulunan Vali Çolak, kazadan büyük üzüntü duyduğunu ifade etti. Çolak, 'Eskişehir-İstanbul ve İstanbul-Eskişehir seferlerini yapan ekspres trenler Vezirhan yakınlarında makas değişimi sırasında çarpıştı. Kazada bir kişi hayatını kaybetti. Ölen makiniste Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum' dedi.
Vali Çolak, kazanın sinyalizasyon sistemindeki arızadan olup olmadığının sorulması üzerine, konunun savcılığa intikal ettiğini, savcılık tarafından tahkikatın devam ettiğini söyledi.

KAZA YAPAN TRENİN MAKİNİSTİ İLE 3 PERSONEL GÖZALTINA ALINDI
Bilecik'in Vezirhan ilçesi yakınlarında meydana gelen ve bir kişinin ölümü, 14 kişinin yaralanmasıyla neticelenen tren kazasınının

ardından bir makinist ve 3 personel gözaltına alındı.
İstanbul'dan Eskişehir'e giden 11016 sefer sayılı ekpres treni ile Eskişehir'den İstanbul'a giden 11015 sefer sayılı tren, bugün sabah saatlerinde Vezirhan yakınlarında çarpışmış, kazada 11015 sayılı trenin makinisti Hikmet Koşay hayatını kaybederken, 14 kişi yaralanmıştı. 11016 sefer sayılı trenin hatalı olduğu iddia edilen makinisti ile tren personeli gözaltına alındı. Bir makinist ile 3 personel, Bilecik Devlet Hastanesi'nde jandarma tarafından gözaltına alındı. 4 kişi, ifadeleri alınmak üzere
Vezirhan İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürüldü. Kazanın sinyalizasyon sistemindeki hatadan kaynaklandığı ileri sürülürken, TCDD yetkilileri bu iddiaları yalanladı. Kazayla ilgili tahkikat çok yönlü olarak devam ediyor.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com