“İki ülke arasındaki dostluklar eskiye dayanıyor”

“İki ülke arasındaki dostluklar eskiye dayanıyor”
Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi İstvan Szabo, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'yi makamında ziyaret ederek, bilgi alışverişinde bulundu.

Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi İstvan Szabo, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'yi makamında ziyaret ederek, bilgi alışverişinde bulundu.
Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi İstvan Szabo'yu makamında kabul eden Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Türk milletinin tarihte olduğu gibi Macarlara karşı sevgi ve ilgi duyduğunu söyledi.
''O zaman hangi kolaylıkları gösterdiysek şimdi de aynı şeyleri yapmaya hazır ve nazırız'' diyen Çiftçi, konuşmasını söyıe sürdürdü:
''İki ülke arasındaki kardeşliğin karşılıklı ziyaretlerle artmasını temenni ederim. Macaristan'dan kardeşlerimiz gelsinler, ülkemizi ziyaret etsinler. Bizler gidelim, Macaristan'ın tarihi değerlerini ziyaret edelim. Vatandaşlarımızın bu tür seyahatleri yapmasını arzuluyorum. Yurt dışına seyahat edecek vatandaşlarımızın Macaristan'a gitmesini, Macaristan'dan yurt dışına gideceklerin de Türkiye'ye gelmesini, kültürümüzü, tabiat varlıklarımızı, Kütahya'daki Kossuth Müzesi'ni görmesini istiyorum. Burada evlerimizde misafir olsunlar, insanlarımızla kardeş olsunlar.''
Çiftçi, Kütahya'nın 7 bin yıllık tarihi, dünyanın ilk borsası, Aizanoi Antik Kenti ve çiniciliğiyle zengin bir tarihsel yapıya sahip olduğuna işaret ederek, Türkiye ile Macaristan halklarının diyaloğunun tarihteki sürecinden daha aktif hale gelmesini arzuladığını anlattı.
Macar milli kahramanı Lajos Kossuth'un 1850-1851 yıllarında sürgüne gönderildiği Kütahya'da yaşadığı evde her yıl Bağımsızlık Günü kutlaması yapıldığını anımsatan Çiftçi, bu yıl 15 Martta gerçekleştirilecek törende Macar konukları ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını kaydetti.
Szabo ise 1985 yılından bu yana sık sık ziyaret ettiği Kütahya'nın birçok güzelliğe sahip olduğunu ifade ederek, Macaristan'ın özgürlük savaşının 163. yıl dönümü dolayısıyla Kütahya'daki Kossuth Müzesi'nde düzenlenecek törene ülkesinin Savunma Bakanının katılmasının planlandığını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com