İki üniversitede büyük vurgun

İki üniversitede büyük vurgun
RedHack'in YÖK'ü hack'leyerek ele geçirdiği belgeler arasında özellikle iki belge göze çarpıyor.

ODTÜ olaylarını protesto etmek için YÖK’ün internet sitesini hackleyen Kızıl Hackerlar bir çok üniversiteye ait binlerce belgeyi ele geçirdi. Bu belgeler arasında en çok göze çarpan iki belge Fırat Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi hakkında.

Fırat Üniversitesi hakkındaki iddia eski rektörün öğrenci harçlarını kullanarak aldığı Audi A8 marka otomobil.

Uludağ Üniversitesi hakkındaki iddia ise daha da vahim. Redhack’in paylaştığı belgelere göre Uludağ Üniversitesi’nde yapılan temizlik ihalesinde 12.112.530,93 TL yolsuzluk yapılmış.

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ

Uludağ Üniversitesi’nde 2006-2007 ve 2008 yıllarında yapılan temizlik hizmeti alım ihaleleri incelendi. Yapılan incelemelerde piyasada 0,40 TL’ye satılan ürünlerin 4,40 TL olarak gösterildiği bilgisi yer alıyor.

Toplamda yapılan temizlik ihalesinde ödenen miktar 83.900.000,00 TL iken yapılan incelemelerde asıl ödenmesi gereken rakamın 71.787.496.07 TL olduğu ortaya çıkarılmış. Yani aradaki ramak zarar, bir başka deyişle ihale vurgunu: 12.1112.530,93 TL.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ

Redhack’in Twitter’daki hesapları üzerinde paylaştıkları belgelerden biri de Fırat Üniversitesi’ne ait. Ele geçirilen belgelerin birinde, üniversite harçlarının yatırıldığı bankadan alınan promosyon ile 480 bin TL’lik bir otomobilin alındığı bilgisi yer alıyor. Konu ile ilgili mevcut rektör, YÖK’e gönderdiği yazıda bir önceki rektör hakkında soruşturma açılmasını istiyor.

Gerekçe ise, üniversite hesaplarında yapılan bir dizi usulsüzlük. İddiaya göre, üniversite zarara uğratıldı.
Yazıda öğrenci harçlarının yatırıldığı bir banka ile yapılan protokole ilişkin bilgiler yer aldı.

Konuya ilişkin bankadan gelen yanıta göre, üniversite, 27 Eylül 2009 itibari ile 1 milyon 310 bin liralık promosyon hakkını kullanmak istediği anlatıldı.
Rektör Demirbağ imzalı yazıya göre söz konusu miktar, üniversite hesaplarından görülmedi. Yazıda söz konusu paranın bir bölümü üniversite şenlikleri için kullanıldı, aynı paradan 1 adet Audi marka A8 Long 3.0 model araç alındı.

Yapılan bu iki harcama sonrası hesapta 823 bin 89 TL kaldı.

Türkiye’de satılan en pahalı otomotivler arasında gösterilen Audi A8 Long’un satış fiyatı 480 bin TL seviyesinde.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com