İki yılda 509 bin kişinin dinlenmesi

İki yılda 509 bin kişinin dinlenmesi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop:

TBMM (AA) - MELTEM ÖZTÜRK - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) yürütülen soruşturma çerçevesinde son iki yılda 509 bin 516 kişinin dinlenmesine şaşırdığını belirterek, bunun, muazzam bir rakam olduğunu söyledi.

Şentop, TİB'de yürütülen soruşturma çerçevesinde 2012'de 257 bin 454 kişinin, 2013'de 252 bin 62 kişinin dinlenmesini AA muhabirine değerlendirdi.

Dinlenen kişi sayısını "muazzam" olarak nitelendiren Şentop, bu sayıya çok şaşırdığını, bu kadar fazla olabileceğini tahmin etmediğini kaydetti.

Şentop, çıkardıkları yeni kanunla, dinlemeleri biraz daha zorlaştırdıklarını anımsatarak, kanunda dinleme yoluyla suçlu takibinin olmadığını ifade etti. Şentop, başka deliller yoksa, elde edilemiyorsa o zaman dinleme yoluna gidildiğini ancak bunun da istisna olduğunu belirtti. 

Polis ve savcıya, teknik takip ve dinlemenin daha kolay geldiğini ifade eden Şentop, "Bir sene içinde kimi dinlersen bir şey çıkar, bir söz, bir laf... Başka deliller üzerinden de suç ve suçlu takibi yapılması lazım. Dinleme istisnai bir yol. Ama polisin de savcıların da kolayına geliyor, hazır oturup, masa başında. Bir sene dinlersin, bir sene içinde bir şey çıkarsa çıkar. Buradaki, kanunla verilen yetkinin suistimali, kötüye kullanılması" diye konuştu.

Şentop, kanunun verdiği yetkinin, kişiler bazında da suistimalinin bulunabileceğini, "elimizde malzeme bulunsun" diye yapılan dinlemelerin de olabileceğini kaydetti. 

 

-"Brezilya dizileri gibi"

 

Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin grup toplantısında "Bunlar hukuki" diyerek bazı konuşmalar yayınladığını anımsattı.

Soruşturmanın gizliliğinin bulunduğunu, soruşturma dosyasından bir delilin yayınlandığını söyleyen Şentop, bunun, cinayette kullanılan bıçağın dosyadan alınıp gösterilmesine benzediğini vurguladı. Şentop, dava açılana, iddianame düzenlenene kadar bunun gizli olduğunu dile getirdi.

Şentop, hukuki olarak dinlemelerde sadece suç konusuyla ilgili dinlenen konuların dosyaya konulabileceğini, bunun dışındakilerin çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Mahkeme kararıyla dinleme yapılmasının, ortaya çıkan malzemeyi hukuki, legal hale getirmeyeceğini ifade eden Şentop, soruşturmanın gizliliğine işaret etti. Şentop, mahkeme kararıyla dinlenilse bile soruşturma gizli olduğu için açıklanmasının legal olmadığını belirtti. 

Şentop, mahkemenin, "Bir kişinin hayatının her alanını dinleyin" kararı vermediğini kaydederek, suçla ilgisi olmayan konuşmaların silinmesi gerektiğini söyledi. Şentop, Brezilya dizileri gibi bölüm bölüm konuşmaların piyasaya sürüldüğünü dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com