'İkili' çile!..

'İkili' çile!..
Kütahya'da kent içi toplu ulaşımın sağlandığı özel halk otobüslerinde 'ikili sistem' diye tanımlanan yeni düzenleme önceki gün başladı. Kütahya Belediyesi tarafından toplu taşıma araçları ile ilgili sürekli değşikliklerin yapıldığını belirten Kütahya h

Kütahya'da kent içi toplu ulaşımın sağlandığı özel halk otobüslerinde 'ikili sistem' diye tanımlanan yeni düzenleme önceki gün başladı. Kütahya Belediyesi tarafından toplu taşıma araçları ile ilgili sürekli değşikliklerin yapıldığını belirten Kütahya halkı, sistemin yeniden değişmesi nedeniyle mağdur duruma düşürüldüklerini dile getirerek; 'Belediye sürekli otobüslerin güzergahlarını ve sistemi değiştiriyor. Biz hangi araca bineceğimizi bilmiyoruz. Artık bu otobüs zulumlerinden kurtulmak istiyoruz' şeklinde tepkilerini dile getirdiler.
'SİSTEMİN SÜREKLİ DEĞİŞMESİ BİZE ZULÜM GİBİ'
Kart43 ile ilgili sürekli değişikliklerin Kütahya Belediyesi tarafından gerçekleştirildiğini dile getiren halk, belediyenin otobüs güzergahları ile Kart43 sisteminde değişikliklere gitmesinden dolayı mağdur edildiklerini ve bu nedenle sisteme adapte olmakta zorlandıklarını ifade ettiler.
Sistemin en tartışılır noktası ise ücret konusu ile güzergahların değişmesi olarak vatandaşlar tarafından belirtliyor. Örneğin Zafertepe mahallesinden binen bir kişi Vozaya kadar 1 TL ücret kartından kesilecek. Ulaşımına Bahçelievler tarafına 45 dakika civarında devam etmek isteyen bu kişi karşı duraktan yeniden bir otobüse binecek ancak burada kartından 50 kuruş ücret kesilecek. Vatandaşlar kısa yolculuklar için sistem için iyi yorumunu yaparken uzun yolculuk yapanlar ise bunun bir zam olduğunu vurguluyor. Vatandaşlar gazetemize yaptıkları açıklamalarda ' Mevcut tekli sistemde ulaşımın 1.20 TL olduğunu ikili sisteme geçildiğinde bunun belki ucuzluk olarak düşünülebileceğini ancak uzun yolculuklarda 1,50 TL olduğu için zam olduğunu vurguluyorlar.

-HERKESİN BİR KART43'Ü OLMAK ZORUNDA MI?
Yenidoğan Mahallesinden çarşı merkezine gelen iki kişide bir adet Kart43 olması halinde Yenidoğan'dan bindiklerinde her bir kişi 1 kontör yani 1 lira ücret kesilecek, ancak bu kişiler şehir merkezinden 45 dakika içerisinde Evliyaçelebi Mahallesine tek Kart43 ile gitmek istediklerinde bu otobüs değişimden sadece bir yolcu indirimden faydalanabiliyor, yani bir yolcu için 1 kontör 50 kuruş ücret kesilirken aynı kartla ikinci kişi için yine 1 lira ücret kesilecek. Bu nedenle her vatandaşta bir Kart43 olma zorunluluğu doğuyor. Sistem değişikliği öncesi 10 kişilik bir ailede 2 adet Kart43 yeterli olurkun yeni sistemle birlikte yolculuk için daha fazla ücret ödememek için 10 bireyde de Kart43 zorunluluğu getiriliyor. Halka kart43 bulundurma zorunluluğu getirilmesi ise gizli zam olarak yorumlanıyor.

'EKSTRADAN NEDEN
PARA ÖDÜYORUZ'
Bir ailede 8 kişinin birden Kart43 almak zorunda bırakıldığını belirten vatandaşlar; 'Bir adet yeni kart43 5 lira, 8 kişinin birden Kart43 alması ise 40 lira yapıyor. Hani bu sistem ucuzluk getiriyordu. Ayrıca bakkallardan alınan tek kullanımlık kartlada bu sistemde geçerli değil. Kart43'ü olmayıp tek binimlik kart alan arkadaşlarımız yine otobüslere zamlı binmek zorunda bırakılıyor.' şeklinde konuştular.

-YENİ GÜZERGAHLAR VE ÜCRET TARİFESİ İSE ŞÖYLE-
Belediyenin ikili sistemle ilgili belirlediği 26 güzergah kent içinde, diğer iki güzergah ise kent merkeziyle Yoncalı ve Ilıca Kaplıcaları arasında işletilecek. Kısa hat olarak tespit edilen güzergahların son durakları, kent merkezindeki transfer istasyonları olacak.
Hazırlanan tarifeye göre, 1, 11, 17 ve 26 numaralı uzun hatlarda ilk binişlerde tam için 1,35 TL, üniversite öğrencileri için 1 TL, lise öğrencileri için 75 kuruş, aktarmalar tam için 50 kuruş, üniversite öğrencileri için 40 kuruş, lise öğrencileri için 35 kuruş olarak ücretlendirilecek.
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ve 25 numaralı kısa hatların fiyat tarifesi ilk binişlerde tam için 1 TL, üniversite öğrencileri için 85 kuruş, lise öğrencileri için 65 kuruş, aktarmalarda tam için 50 kuruş, üniversite öğrencileri için 40 kuruş, lise öğrencileri için 40 kuruş olarak tespit edildi.
27 numaralı Yoncalı ve 28 numaralı Ilıca hatlarının fiyat tarifesi ise şöyle:
Kütahya'dan Yoncalı'ya gidiş: İlk biniş tam 1 TL, üniversite öğrencisi 85 kuruş, lise öğrencisi 65 kuruş, tüm aktarmalar 2 TL.
Yoncalı'dan Kütahya'ya geliş: Tüm ilk binişler 2 TL, aktarma tam 50 kuruş, üniversite öğrencisi 40 kuruş, lise öğrencisi 35 kuruş.
Kütahya'dan Ilıca'ya gidiş: İlk biniş tam 1 TL, üniversite öğrencisi 85 kuruş, lise öğrencisi 65 kuruş, tüm aktarmalar 2,5 TL.
Ilıca'dan Kütahya'ya geliş: Tüm ilk binişler 2,5 TL, aktarma tam 50 kuruş, üniversite öğrencisi 40 kuruş, lise öğrencisi 35 kuruş.

-İNDİRİM UYGULAMSI
İSE ŞÖYLE-
Belediye tarafından yapılan sistem tanıtımında indirim uygulaması şu örnekle anlatıldı:
''Atakent Mahallesi'nden kart sahibi bir vatandaşımız Gaybi Efendi Mahallesi'ne gitmek istiyor. Bu durumda Atakent hattı olan 2 numaralı otobüse binerek merkezde iniyor ve 45 dakika içinde Gaybi Efendi Mahallesi güzergahı 9 numaralı otobüse biniyor. 2 numaralı hatta ilk binişinde 1 TL ödüyor, 9 numaralıya 45 dakika içinde biniyor ve 50 kuruş ödüyor, 50 kuruş kazancı oluyor. Bu avantaj sadece Kart43 sahipleri için geçerlidir. Kartla birden fazla kişi kullanma durumunda ilk yolcuya indirim sağlanacak ve ikinci yolcu indirimsiz tarifeden ücretlendirilecek. Aynı hat üzerinde iki kez yolculuk yapan yolcular bu avantajdan yararlanamaz. Örneğin Atakent Mahallesi'nden gelen 2 numaralı hatla yolculuk yapıyor ve indikten sonra 2 numaralı hatta bindiği taktirde avantajdan yararlanamaz ve indirimsiz tarifeden ücretlendirilir.''
Kütahya Belediyesi, ''www.kutahya.bel.tr/ikilisistem/index.html'' internet sayfasında ikili sistemle ilgili bilgileri vatandaşlarla paylaştı. Kart43 sahibi olanların kullanabileceği avantajlar ve halk otobüsü hatlarının güzergahları bu sayfadan takip edilebilecek. Kart43 için detaylı bilgi almak ve satış noktalarını görmek isteyenler ise ''www.aktifkutahya.com'' adresini ziyaret edebilecek.
Vatandaşların yeni sistemleri ilgili soruları Belediye Ulaştırma Müdürlüğünün 2239548 numaralı telefonundan, Kart43 ile ilgi soruları ise 2231338 numaralı telefondan cevaplandırılacak.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com