İkili iptal, 'zam'a devam!..

İkili iptal, 'zam'a devam!..
Kütahya Belediyesi tarafından 7 Şubatta toplu ulaşımda uygulamaya konulan; ancak halk tarafından gizli zam olduğu gerekçesiyle kabul görmeyen “ikili sistem” önceki gün toplanan Kütahya Belediye Meclisinde oy birliği ile iptal edilerek yeni

Kütahya Belediyesi tarafından 7 Şubatta toplu ulaşımda uygulamaya konulan; ancak halk  tarafından gizli zam olduğu gerekçesiyle  kabul görmeyen “ikili sistem” önceki gün toplanan Kütahya Belediye Meclisinde  oy birliği ile iptal edilerek yeniden tekli sisteme zamlı dönüldü. Yeni uygulamaya göre tek binimlik bilet 1.35 TL'den 1.60 TL, Kart43 ise 1.20 TL'den 1.45 TL'ye çıkarıldı.


-HALK İNDİRİM İSTEDİ BELEDİYE MECLİSİ BİNDİRİM UYGULADI!-
“Daha ucuz ve daha konforlu seyahat”  sloganıyla ikili sistemi uygulamaya koyan Kütahya Belediyesi'nin aksine halk, ikili sistemin gizli zam olduğunu ve güzergahların değişmesi nedeniyle mağdur duruma düşürüldüklerini yaptıkları eylemlerle dile getirerek ikili sistemin iptal edilerek tekli sisteme zam yapılmadan geri dönüşünü isterken Kütahya Belediye Meclisi tam tersi uygulama ile ikili sistemi iptal ederek tekli sisteme zamlı bir biçimde geçme kararı aldı.
 
-TEK BİNİMLİK KART 1.60 TL OLDU-
Yeni uygulamaya göre ilk biniş 1.45 TL, üniversite öğrencisi 1.00 TL,  lise ve ilköğretim öğrencisi 0.85 kuruş ve tek binimlik bilet ise 1.60 TL oldu.
Birbirine zıt olan güzergahlarda ise aktarma sistemi uygulamaya konulacak, örneğin; TOKİ'den 1.45 TL ile merkeze gelen bir kimse 45 dakika içerisinde Yenidoğan Mahallesi'ne gitmek istediği taktirde aktarma ücreti olan 0.25 kuruş ödeyerek Yenidoğan'a gidebilecek.
Kütahya-Yoncalı 2.50 TL, Kütahya-Ilıca 3.00 TL oldu. Yine Yoncalı ve Ilıca'dan Kütahya Merkeze gelip merkezden de Kütahya'nın herhangi bir mahallesine gitmek isteyen yolcu 45 dakika içinde toplu taşıma aracında bidiği taktirde 1.45 TL yerine aktarma ücerti olan 0.25 kuruş ödeyerek yolculuğuna devam edebilecek.
Halk, “İkili sistem”e gizli zam olduğu gerekçesiyle karşı çıkarak çeşitli mahallerlede eylemlerde bulunarak “ikili sistem”in kaldırılmasını isterken Kütahya Belediye Meclisi ikili sistemi iptal ederek  eski sisteme zamlı bir şekilde geçme kararı aldı.


“BAŞKAN NEDEN HALKIN YANINDA DEĞİL?”
Tekli sisteme zamlı bir şekilde dönüldüğünü yapılan uygulamanın halkın aleyhine bir uygulama olduğunu savuna Kütahya Tüketiciler Birliği Derneği Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı,Belediye Başkanı Mustafa İça'nın her zaman halkın yanıda olduğunu söylediğini ancak bu söylemin sözde bir söylem olduğunu s ifade etti.
Belediyenin amacı Kart43'ü zen etmek olduğunu iddia eden Nazlı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Her defasında halkın yanında yer aldığını söyleyen kişilerin amacı sadece E-Kenti (Kart 43)  memnun etmekten öteye gitmemektedir; ucuzluğu getirdiğini savunanlara soruyoruz? Tekli sisteme  1.45 TL fiyat verenler, kimlerin avukatlığını yapmaktadır. Halkı düşünmek, halkın yanında mı yer almak, esnafın yanında mı yer almaktır.Bunun Neresi ucuzluk?” şeklinde sert açıklamalarda bulundu.
  Yaşanan yargı süreçleri sonucunda toplu ulaşımda Kütahya Belediyesi'nin yetkisinin daha da arttığını belirten Nazlı, İça'ya verilen yetkinin halk lehine kullanılmadığını da dile getirdi.
Belediye tarafıdan yapılan değişikliklerin halkı mağdur ettiğini ifade eden Nazlı;  “Artık yargı süreci ile son geldiğimiz noktada, toplu taşımada güzergâhların düzenlenmesinden, fiyat tarifesine her türlü yetkinin Belediyeye ait olduğunu ortada, ancak verilen fiyatların hiç te vatandaşın lehine olmadığını kendileri de biliyor. Dolayısıyla 'biz yasaların verdiği her türlü hakkı vatandaşımız ve otobüsçü esnafımız lehine kullanmaya çalışıyoruz' diye  iddia edenler gerçeği neden gizliyor acaba, burada verilen zamdan halk memnun değil, otobüsçü esnafı memnun değil, tek memnun olan E-Kent ve Kütahya Belediyesi başka kimse memnun değil” dedi.


-VATANDAŞ ZAMMA TEPKİLİ!-
 Vatandaşlar, yine her şeyin karşıtığını ve zamlı tarife ile karşı karşıya kaldıklarını kaydederek, tepkilerini şöyle sıraladılar:
“Biz ikili sistemİ gizli zam olduğu için kaldırılmasını istedik; ancak Kütahya Belediyesi ikili sistemi uygulamadan kaldırırıken eski sisteme zamlı bir şekilde döndü.  Biz bu duruma anlam veremiyorz. Her gün toplu ulaşımda yeni bir değişiklik yapılacak mı diye uyanıyoruz. Gideceğimiz bütün güzergahları karıştırmış durumdayız. Her yapılan değişiklik biziz aleyhimize oluyor. Biz bu durumdan kurtulmak istiyoruz. Artık ucuz ve karmaşık olmayan bir sistemle seyyahat etmek istiyoruz.”
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com