İkisi de birbirinden yeteneksiz

İkisi de birbirinden yeteneksiz
Yeni yapılan bir araştırmaya göre ne kadın ne de erkek birçok işi aynı anda yapabiliyor. Ancak işi rutine binmişse ve iyi çalışılmışsa insan iki işi bir arada yapabiliyor.

Cinsiyetler arası savaşta, algı hep kadınların iki işi bir arada yapma yeteneğinin olduğu üzerine kuruluyordu. Oysa bunun doğru olmadığı iddia edildi. Erkek ve kadın, her iki cinsin de dikkati işlere dağıtmada eşit derecede kötü olduğu belirtildi. Bazı durumlarda ise bu aşılabiliyor. Mesela çokça yapılmışsa, araba sürerken konuşmak gibi.

İngiltere'deki Warwick Business School'dan Prof. Nick Charter "Bir soruya yanıt verirken durmak zorundayız, çünkü beyin iki işi bir arada yaparken verimli olamaz" dedi. Prof. Charter "Belleğimizi zorladığımız zaman veya zor bir şeyi yapmaya zorlandığımızda başka bir şeyi durdurmak zorunda kalıyoruz. Zihinsel ve fiziksel enerji hayal ettiğinizden daha zor bağlantı kuruyor" dedi.

Çalışmada iki işi bir arada yapmak konusunda cinsler arasında farkın çok küçük olduğu ortaya çıktı. Bazı koşullarda erkekler bazı koşullarda ise kadınlare daha başarılı. Prof. Charter "Çoğu zaman birçok işi bir arada yapmayı düşünüyoruz ama gerçekte sadece birini gerçekleştirebiliyoruz. Eğer pratik yaparsak akıcılık oluyor ve zihinsel çaba gerektirmiyor. Radyo dinlerken araba sürmek gibi..." diye ekledi.

Davranışsal bilimler konusunda uzman olan Prof. Charter sonuca ulaşmak için bir dizi deney yaptı. İnsanlara bir şey yaparken soru sormak gibi. Her işte zihinsel süreçleri ayırt edemeyecemizi kaydeden Charter, "Eğer rutin bir şeyi yapıyorsak işler yolunda demek, yok eğer rutin olmayan bir şeylerle uğraşıyorsak beynin diğer bölümü bağlanmaya başlar ve rutin olan şeye müdahale eder. Soru sorulduğunda yürüyüşe ara vermek gibi" dedi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com