İkizdere Vadisi’nde ÇED toplantısı duyurusuna tepki

İkizdere Vadisi’nde ÇED toplantısı duyurusuna tepki
TRABZON Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından doğal SİT alanı ilan edilen İkizdere Vadisi’nde yapımı planlanan hidroelektrik santral projesinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecine katılımı için toplantı yapılacağının duyurulm


Rize Valiliği yazılı bir açıklama yaparak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün oluru ile İkizdere İlçesi Çakçor Deresi üzerinde, Yataksu enerji şirketi tarafından yapılması planlanan 3.33 megavat kurulu gücündeki Gelintaşı Regülatörü ve HES projesi için halkın ÇED sürecine katılımı toplantısı düzenleneceğini duyurdu.

Duyurunun ardından bir açıklama yapan Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) İkizdere temsilcisi İsmet Ekşi, HES firmalarının hukuka aykırı işlem yaptığını söyledi, valilikler ve diğer ilgili kurumların da bu hukuksuzluğa ortak olarak göz yumduğunu öne sürdü. Köy sakinlerinin çevrede ve bölgede hiçbir şekilde HES istemediğini, ÇED toplantısını da kabul etmediklerini ifade eden Ekşi, şöyle konuştu:

"Burada yapılan işlemlerin yasalara aykırılığı ve hukuksuzluğu konusunda yetkili ve ilgilileri defalarca uyardık, yine de uyarıyoruz. Bu toplantılar burada yapılamaz. Köylüler olarak bunu istemiyoruz. İkizdere Vadisi SİT alanı ilan edildi. Vadide turizmin geliştirilmesini istiyoruz. Bu projelerle yaşam alanlarımızı ortadan kaldırarak, sularımıza el konulacak ve kontrol altına alınacak. Bizleri tarihi, sosyal ve kültürel değerlerimizden kopararak, doğal yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar verecek projeler hazırlanıyor. Hiçbir vadimizde, ülkemizin hiçbir köşesinde bu tür projeler istemiyoruz."

SİT ALANINDA HES OLUR MU?

Sivrikaya Köyü Muhtarı Oktay Aksu’da, öncelikle köylerinde sonra da vadilerinde hiçbir şekilde HES projesi istemediklerini belirterek, "Bizim köyümüz turistik bir yayla köyü. Ender bulunan Dağ Horozu burada yaşıyor. HES projesi ve regülâtörün yapılacağı yerden aşağıda 8 su değirmenimiz var. Su toplanacak yerde mezarlarımız var. Tarihimiz, kültürümüz, yaşam alanlarımız, her şeyimiz burada. Köyümüz, turizm ve koruma amaçlı olarak SİT alanı kapsamına alındı. SİT alanında HES olur mu? HES yapılmasını istemiyoruz. Yapılan yerleri görüyoruz. Kimse bizden bu projelere destek vermemizi beklemesin" dedi. ( EAK )

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com