"İklim için yeşil file" kampanyası

"İklim için yeşil file" kampanyası
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin, hijyen gerekçesiyle insanların hayatının her alanına giren naylon poşetlerin doğayı olumsuz etkilediğini söyledi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin, hijyen gerekçesiyle insanların hayatının her alanına giren naylon poşetlerin doğayı olumsuz etkilediğini söyledi.
TÜDEF, Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Ankara ve Eskişehir şubeleri işbirliğiyle başlatılan 'İklim için yeşil file' kampanyasının Kurtuluş pazar yerindeki tanıtımında konuşan Çetin, iklim değişiklerinin temel sebebinin fosil yakıtlarının kullanımı olduğunu belirterek, 'İklim değişikliklerini durdurmak ve dünyanın ısınmasını engellemek için çeşitli çalışmalar yürüttük. İklim değişikliklerine etki eden olumsuzluklara karşı mücadele ediyoruz. Petrol ürünlerinden olan naylon poşetlerde bunlardan birisi. Hijyen gerekçesiyle hayatımızın her alanında giren naylon poşetler, artık doğayı olumsuz etkiliyor. Bir poşetin doğada yok olması 400 yılı buluyor. Elimizdeki naylon poşet, ortalama ömre göre 5 insan nesil sonra yok oluyor. Beş kişiden biri naylon poşet kullanmaktan vazgeçse, bunun sonunda bir nesil boyunca 31 milyar 46 milyon 400 bin poşetten kurtulacağız. Bir kişi haftada 6, ayda 24, yılda 288, hayatı boyunca da 22 bin 170 adet naylon poşet kullanıyor. Doğal yaşamı yok edip kirliliğe sebep olan naylon poşetlere karşı gönüllülük esasına dayalı 'İklim için yeşil file' kampanyasını başlattık. Alışverişte naylon poşet terk edilip, yeşil file, bez torbalar ve gire dönüşümlü kağıtlar kullanılmalıdır' dedi.
Konuşmanın ardından kampanyaya destek veren merkez Tepebaşı ilçe Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı İlçe Belediye Başkanı Vekili İlhami Atik, Eskişehir Çevre Derneği Başkanı Güner Sümer, Eskişehir Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Tutucu, Yaş Sebze, Meyve, Balıkçılar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Naci Şahin ve TÜKODER üyeleri, pazarda alışveriş yapanlara yeşil file dağıttı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com