İktidar, mezhepçi Suriye politikasından vazgeçmeli!

İktidar, mezhepçi Suriye politikasından vazgeçmeli!
Radikal yazarı Cengiz Çandar, Türkiye'nin Suriye konusunda durduğu yeri ve tutumunu değiştirmediği sürece 'perişan' olacağını iddia etti.

Ortadoğu konusunda uzman kabul edilen Çandar, Türkiye'nin Suriye konusundaki yerini ele aldığı yazısında, 'Suriye söz konusu olduğunda yanlış yapmayan hiç kimse yok' itirafında bulundu.

Çandar, kendisinin de Türkiye'nin Suriye politikasını desteklerden yanıldığını belirtti. 

Çandar iktidarı eleştirirken öz eleştiride de bulundu. Deneyimli yazar,  eleştirilerini "İktidarın Suriye politikasını ben de destekledim. Çünkü, yıkılması arzumda hâlâ bir değişiklik olmamakla birlikte, ben de Başşar Esad rejiminin ömrünün bu kadar uzayabileceğini ve Suriye’nin içinin bu kadar ‘kirlenebileceğini’ düşünmemiştim. Gelinen noktada, Türkiye’yi yalnızlaştıran ve artık etkisizleşmiş olan politikanın anlamı ve gereği kalmadı" sözleriyle ifade etti.

İktidarın Suriye politikasının, git gide mezhepçilik çerçevesinde birleştiği ifade eden Çandar, mevcut durumun Türkiye'yi korkunç bir tabloya sürükleyeceğini iddia etti.

Çandar'ın Suriye politikalarını sürdürülemez olduğunu ileri sürdüğü yazısının ilgili bölümü:

TÜRKİYE NEDEN PERİŞAN OLUR?
 
Çünkü;
 
1. Türkiye sınırlarının dibinde an-Nusra ve IŞİD (Irak-Şam İslam Devleti) gibi el-Kaide örgütünün Kürtlere saldırmasına ‘yol veren ülke’ görüntüsünü, kendi Kürt halkıyla çatışmayı göze almadan sürdüremez;
 
2. İzlenen Suriye politikası, ısrar edildiği takdirde, Türkiye içinde Sünni-Alevi çatışmasını azdıracak bir ‘saatli bomba’ gibi infilak zamanını bekliyor. ‘Saatin tiktakları’ son birkaç ayda sayısız olayda kendisini gösteriyor, duyuruyor. Bunu, ne herhangi bir ‘paket’in içinde ‘cemevi tavizi’ ne de “Bizim Alevilerimiz, oradaki Nusayrilerle aynı şey değil” söylemi önleyebilir. 
 
Hiç kimse kendisini aldatmasın. Türkiye, ‘mezhepçi’ Suriye politikasından tepeden tırnağa sıyrılmadan, milyonlarca Alevisinin ‘ruhi kopuşu’nu ve öfkesini önleyemez.
 
Cengiz Çandar'ın yazısının devamını buradan okuyabilirsiniz.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com