İktidar yandaşları yargıdan muaf

İktidar yandaşları yargıdan muaf
Avrupa Konseyi’nin hukuk alanında danışma organı görevini yürüten Demokrasi ve Özgürlük İçin Avrupalı Yargıçlar Birliği’nin (MEDEL) iki üyesinin Türkiye gözlem raporunda, “iktidar yandaşlarının yargıdan muaf” tutulduğu tespiti yapılarak hükümete yönelik s
Hürriyet’in internet sitesinde yayımlanan habere göre, raporda Deniz Feneri, şike, MİT/KCK soruşturmaları örnek gösterildi. Soruşturma-yargılamanın, “Politik gücü elinde tutanların çevreleri için tehlikeli boyut kazandığında” ilk tepki olarak savcı ya da hâkimin dosyadan el çektirildiği haklarında soruşturma açıldığına dikkat çekildi. Raporda, “Böylesi bir korku hâkim ve savcıların kişisel ve kurumsal bağımsızlıklarına bir tehdittir” tespiti yapıldı.
 
YARSAV’ın daveti üzerine Türkiye gelen 3-9 Haziran’da Ankara ve İstanbul’da Adalet Bakanı, yüksek yargı organlarının başkanları, HSYK üyeleri, baro başkanları ve bir dizi yargı mensubuyla görüşen MEDEL temsilcileri Christoph Strecker (emekli yargıç, Almanya) ve Vito Monetti, (Eski MEDEL Başkanı, Cenova İstinaf Mahkemesi Başsavcısı, İtalya) Türkiye gözlem raporlarını tamamladı. Rapor satırbaşları ile şöyle:
 
• Soruşturmalar ya da yargılamalar politik gücü elinde tutanların çevreleri açısından tehlikeli boyut kazanmaya başladığında, ilk tepkileri ilgili savcıya veya hâkime dosyadan el çektirmek; görevini ya da görev yaptığı şehri değiştirmek yine savcı veya hâkim hakkında disiplin ya da ceza soruşturması başlatmak ve kanun değişikliği yaparak iktidar yandaşlarını yargıdan muaf tutmak.
 
• Yukarıda bahsedilen bu durum yargının sıklıkla ve çeşitli yollarla yürütme erki tarafından manipule edildiğinin açık bir kanıtıdır.
 
• Prensip olarak adaletin üç işlevi vardır: Birincisi uyuşmazlık yönetimi, ikincisi düzen sağlamak, üçüncüsü ise siyasi gücün sınırlandırılmasıdır. Türkiye’de yargı siyasi gücün emrine verilmiştir ve yargının kontrol ve sınırlandırma işlevlerini yapmasına izin verilmemektedir.
 
• Şimdi bizler, hiç şüphe götürmez şeklinde olan ilk izlenimimizin açıklığı karşısında şaşkınlık içindeyiz ki Türkiye’de yargının bağımsızlığı ve hukuk devleti adına çok şey yapılmak zorundadır. Bunu temin için hâkim ve savcıların mensubu olduğu özerk birliklerin önemi büyüktür. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com