İktidarın yarattığı ikiyüzlü kimliklere hayır

İktidarın yarattığı ikiyüzlü kimliklere hayır
CHP’li Toprak, okullarda Kuranıkerim ve peygamberin hayatı derslerinin okutulmasını eleştirdi.
CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak, AKP’nin uyguladığı politikaların özellikle Anadolu kentlerinde “ikiyüzlü muhafazakârlar yarattığına” işaret ederek muhafazakâr gibi davranma eğiliminin farklı olan tüm toplum kesimlerinde örneklerinin olduğunu ifade etti. Toprak, 4+4+4 eğitim sistemiyle Kuranıkerim ve peygamberin hayatı derslerine çocuklarını göndermeyen ailelerin de “muhafazakârlaşmanın baskısı altında olacağına” dikkat çekti.
 
Türkiye’de yaşanan muhafazakârlaşmanın sonuçlarını ortaya koyduğu araştırmalar yapan CHP İstanbul Milletvekili ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Toprak, AKP iktidarında özellikle Anadolu’da kadın ve erkeklerin sosyal yaşamda birbirlerinden farklı mekânlara itildiğini belirtti. Kadınlar ve erkekler için ayrı toplanma alanları ve hatta ayrı asansörler yapıldığını kaydeden Toprak, “Artık düğünlere bile eşli davet verilmiyor. Bir kentte kamuya ait öğretmenevi gibi alanlarda kadın ve erkeklerin bir arada olduğu sosyal toplantılar yapılırken artık bundan vazgeçildi. Kadın ve erkek konusunda muhafazakâr bir hava hâkim” diye konuştu.
 
Anadolu kentlerinde insanların muhafazakâr gözükmek için “başkası gibi davrandığını” ve ikiyüzlü yollara başvurduğunu ifade eden Toprak, “Örneğin bir esnaf cumaya gitmezken, kepenk kapatıp dükkânın arkasında saklanabiliyor. Ramazanda oruç tutmadığı halde oruç tutuyor numarası yapan insanlar da var. Bu başkası gibi davranma eğilimi, İslami kesimin dışında kalan farklı olan herkesi kapsıyor” dedi. AKP’nin politikalarıyla Türkiye’de “ikiyüzlü muhafazakârlar yaratıldığını” kaydeden Toprak, Anadolu kentlerinde muhafazakâr görünmeyen kişilerin oruç tutmadığı için dövüldüğünü, saçını uzatıp küpe takan gençlerin dışlandığını kaydetti.
 
Anadolu kentlerinde eskiden var olan sosyal yaşamın son yıllarda tamamen bittiğini dile getiren Toprak, ailelerin hafta sonları bir araya geldiği içkili lokantaların kent dışına çıkarıldığını belirtti. Toprak, özellikle küçük kentlerde muhafazakâr baskı yüzünden insanların arabalarıyla kent dışına giderek yol kenarında içki içmeye başladığını anlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da açık açık “Ben dindar nesil yetiştireceğim” dediğini anımsatan Toprak, insanların dindar olmasına karşı olmadıklarını ve dinin her toplumda çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Türkiye’de türban takmayan ve denize mayoyla giren, buna karşın 30 gün boyunca oruç tutan ve namaz kılan milyonlarca kadın olduğunu kaydeden Toprak, AKP’nin politikaları nedeniyle muhafazakâr görünmeye zorlanmaya karşı olduklarını ifade etti. Toprak, şunları dile getirdi:
 
“4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte seçmeli ders olarak Kuranıkerim ve peygamberin hayatı geldi. Bu dersler okullarda seçmeli ders olarak anlatılabilir, ama seçmeli ders havuzu olması, bu derslerin de bu havuzda yer alması gerekir. Hiçbir dersin ismi yasada yazılı değil, bu dersler ise yasaya yazıldı. Dünyanın hiçbir yerinde hangi derslerin okutulacağı yasada yer almaz. 8 yıllık kesintisiz eğitimin başarısı herkes tarafından kabul edildi. Sırf imam hatipler ve bu dersler için eğitim sistemiyle oynandı.”
 
Küçük kentlerde çocuklarının bu dersleri okumasını istemeyen ailelerin çok zor durumda kalacaklarını, kendilerine zındık gözüyle bakılacağını kaydeden Toprak, Türkiye’de çocuğunun din eğitimi alması için Kuran kursları ve imam hatip liseleri bulunduğunu kaydetti. Toprak, her okulda seçmeli ders olarak açılacak Kuranıkerim ve peygamberin hayatı derslerinin aileler üzerinde baskı yaratacağını ifade etti. (NSK)

Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com