"İktidarla türban konusunu oturup adam gibi konuşuruz"

"İktidarla türban konusunu oturup adam gibi konuşuruz"
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarla türban konusunu görüşmeye hazır olduklarını belirterek, "Kızlarımız, kardeşlerimiz rahatça türbanla her yere girip çıksınlar" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarla türban konusunu görüşmeye hazır olduklarını belirterek, 'Kızlarımız, kardeşlerimiz rahatça türbanla her yere girip çıksınlar' dedi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Konferans Salonu'nda bir televizyon programına katılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, üniversite öğrencilerinin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, işsizlik probleminin Türkiye'nin en büyük meselesi olduğunu ifade ederek, 'Sizler burada üniversiteyi bitirip mezun olmak istiyorsunuz. Daha sonra güzel bir iş bulup hayata atılmak istiyorsunuz. İşte bu Türkiye'de çok zor. Bu yüzden artık birisinin buna 'dur' diyerek çözüm üretmesi gerekiyor. Eğer bir ülkenin ekonomisi
güçlü ise o ülkede işsizlik oranı yok denilecek kadar azdır. Türkiye'nin ekonomisinin büyüdüğünü söylüyorlar. Bu büyüme, sağlıklı bir büyüme değildir' diye konuştu.
Anayasa değişikliği konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, 'Anayasada değiştireceğiniz maddeleri gelin yeniden hep birlikte görüşerek karar verelim, dedik. Ancak bu teklifi Başbakan yok saydı. Gelin seçim barajını değiştirelim. Bu da olmadı. Buna her zaman varız. Hadi hodri meydan' diye konuştu.

'TÜRBAN MESELESİNİ GÖRÜŞEREK SONUÇLANDIRMALIYIZ'
Kılıçdaroğlu, türban meselesini çözme taraftarı olduklarını belirterek, 'Biz, 'Türbanı her zaman çözeriz' dedik. Ancak hiçbir zaman, 'Hemen çözeriz' demedik. Bize bu imkanlar sağlanırsa bu sıkıntı çözülebilir. İktidar partisi ile oturup adam gibi konuşuruz. Bizim istediğimiz sadece baş örtüsü meselesi değil, gelin ne dert varsa hep birlikte çözelim. Kızlarımız kardeşlerimiz rahatça türbanla her yere girip çıksınlar. Ancak Başbakan bunu kabul ederken nedense bizim diğer eksik gördüğümüz yerlerde
değişiklik yapmak istemiyor. Neden çekiniyor, niçin korkuyor, bunu açıklasın bize' şeklinde konuştu.

'GENEL AFFA
SICAK BAKIYORUZ'
Genel affa sıcak baktıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
'Biz genel af olması durumunda bu konuya sıcak bakacağımızı her zaman söyledik. Ancak bu muhalefet partisi ile olacak bir konu değil. İktidar partisi ile bizim ortak bir karar alarak bu konuyu sonuçlandırmamız gerek. Af çıkıyor diye teröristlerin serbest kalacağını sanmayın. Eğer bu örgüt silahını bırakıp şehre inerse bu dava burada biter. Barış ortamı sağlanırsa işte o zaman af için biz varız. Unutmayın ki, silahın olduğu yerde barış ve kardeşlik olmaz.'
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın üniversitelere sivil polis yerleştirilmesi konusundaki açıklamalarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, 'Bu uygulama öğrencilerin özgürlüklerini kısıtlamaya çalışmaktan başka bir şey değildir. Üniversiteler tutsak yeri ve hapishane değildir. Üniversiteler özgür düşüncenin ifade edildiği yerlerdir' şeklinde konuştu.

'CHP'NİN DOĞU VE GÜNEYDOĞU'YU İHMAL ETTİĞİ DOĞRUDUR'
CHP'nin uzun yıllardır Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'yu ihmal ettiğinin doğru olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bu düşüncenin değişeceğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, 'Bu bizim dönemimizde değişti. Daha da değişecektir. Burası etnik kimlik üstünden siyaset yapılan bir bölgedir. Biz kimsenin kimliğine bakmıyoruz. Kimlikle falan işimiz olmaz. Biz nasıl yararlı oluruz diye koşturuyoruz. Başbakan Erdoğan Diyarbakır'daki hapishaneyi yıkacağını söyledi. Sonra da, 'Yeni bir hapishane kuracağız' dedi. Ben bunu söylemiş olsaydım alabileceğim tepkiyi tahmin edemiyorum' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com