İl il dolaşarak "Çocuk Gelinlere Hayır" diyorlar

İl il dolaşarak Çocuk Gelinlere Hayır diyorlar
Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği tarafından, çocuk yaşta yapılan evliliklere dikkati çekmek için Eskişehir'de, "Çocuk Gelinlere Hayır" fotoğraf sergisi açıldı- Dernek Başkanı Güner: "Çocuk gelinlere, 'hayır' demek ve karşısında

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği tarafından, çocuk yaşta evliliklere dikkati çekmek için Eskişehir'de "Çocuk Gelinlere Hayır" fotoğraf sergisi açıldı.

Dernek Başkanı Halime Güner, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen serginin açılışında yaptığı konuşmada, "Çocuk Gelinlere Hayır" projesine, 9 yıl önce illere düzenledikleri gezilerde elde ettikleri izlenimlerden hareketle başladıklarını bildirdi.

Düzenledikleri gezilerde kadınlara, "Siz girişimci olur musunuz?" ve "Eğitimle ilgili talebiniz var mı?" sorularını sorduklarını anlatan Güner, kendilerine, "O kadar çocuk yaşta evlendirildim ki okulumu bıraktım artık ben kalifiye eleman olamam ki", "O kadar küçük yaşta evlendim ki o yaşta gelin gittiğim zaman 'kalk şunu yap' diye değersizleştirildiğimi o kadar hissettim ki 60 yaşındayım hala aynı acıyı yaşıyorum" şeklinde yanıtlar aldıklarını söyledi.

Çocuk yaştaki evlilikler konusundaki hassasiyetlerini dile getiren Güner, "Biz çocuk gelinleri, kadın mücadelesinin çok ortasında görüyoruz. Biz çocuk gelinleri, çok politik bir olay olarak görüyoruz. Çocuk gelinlere, 'hayır' demek ve karşısında durmak, bugün bütün kadın mücadelesinin en ön safhasında olan bir şeydir. Bir avuç kadın, buradaki fotoğraflardaki gibi il il dolaştık. Şu anda da illeri geziyoruz. Yaptıklarımız başka kadınların da yapabileceklerinin tarifidir" diye konuştu.

- Bakır kazandaki hikayeler kitap olacak

Sergide yer alan bakır kazanın özelliğini açıklayan Güner, şöyle devam etti:

"Bu kazanın içine yaşadıklarımızı ya da yaşananlara şahit olduysanız bunların yazılıp, atılmasını istiyoruz. Bunları bir yayın haline dönüştürüp, 'Türkiye'nin gerçek sözel tarihi budur' demek istiyoruz. Eskişehir'deki bütün katılımcıların bu sergiyi görüp, önerip, görüşlerini bize iletmelerini istiyoruz. 'Çocuk gelinlere hayır'ı buradan da duyurmak istiyoruz."

Daha sonra Güner, ailelerince zorla evlendirilen küçük yaştaki kız çocuklarının, evlilikte gördükleri sıkıntı ve şiddete karşı dernek olarak yaptıkları etkinliklerin fotoğraflarının yer aldığı sergiyi davetlilerle birlikte gezdi.

Sergi, 14 Şubat'a kadar gezilebilecek.

Muhabir: Yıldız Nevin Gündoğmuş
Yayınlayan: Mürsel Çetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com