İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun Başkanlığı'nda yapıldı.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun Başkanlığı'nda yapıldı.
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ın da katıldığı toplantıda Afyonkarahisar'daki iş olanakları, işsizlikle mücadele konuları görüşüldü. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çabaları ile sadece istihdam oluşturmaya çalışan bir kuruluş olmaktan çıkarıldığını aktardı. İŞKUR'a daha fazla fonksiyon yüklendiğini dile getiren Vali Balkanlıoğlu İŞKUR'un daha etkin olduğunu belirterek, 'Önceden iş arayanlar İŞKUR'a başvururdu ya da kanuni zorunluluk gereği bazı kamu kurum ve kuruluşları işçi alacaksa İŞKUR'a başvurur, müracaatçı işçilere de 'İŞKUR'a kayıt ol oradan kağıt getir' derlerdi' ifadelerini kullandı.
Vasıfsız işçilerin çokluğuna da değinen Vali Balkanlıoğlu, 'İşsizliğin ana kaynağı biraz da insanlarımızın nitelikli, vasıflı olmayışından kaynaklanıyor. 'Ne iş olsa yaparız abi' diyorlar. Herhangi bir iş gösterseniz yapamıyorlar. 'Ne iş olsa yaparız abi' diyenlerin sadece ortalığı silip süpürme, çay getirip götürme, kapıda bekleme gibi işleri kastettikleri anlaşılıyor. 'İş olarak olsa olsa bunlar olur' diyorlar. Mesela, 'Bir elektrik arızası var, bunu düzeltebilir misin?' denildiğinde 'Ne iş olsa yaparım' diyen adam, 'Ondan başka ne iş olsa yaparım' diyor. Dolayısıyla insanlara nitelik kazandırma üzerinde duruldu' dedi.
İŞKUR'un artık iş ve işçi bulma kurumu olmanın yanı sıra müracaat eden işçilere de nitelik kazandırması gibi bir fonksiyon üstlendiğini aktaran Vali Balkanlıoğlu, iş bulma da rekabetin arttığını kaydetti. İşçilere vasıf kazandırılması için özel sektör alanında da de birçok kursun açıldığını anlatan Vali Balkanlıoğlu, buralarda suiistimallerin yapıldığını söyledi. 'Kurs tüccarları türedi' diyen Vali Balkanlıoğlu, 'Çünkü açılan kurs başına para alıyorlar. Meslek öğretiyorum diye doğru dürüst bir meslek de öğretmeden kurs firmaları bu işin tüccarlığını yapınca bu defa devlet de önlem almak durumunda kaldı' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com