İl Sağlık Müdürlüğünden aşı uyarısı...

İl Sağlık Müdürlüğünden aşı uyarısı...
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, domuz gribine karşı risk grubunda yer alan kişilerin aşı yaptırması gerektiği uyarısında bulundu.

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, domuz gribine karşı risk grubunda yer alan kişilerin aşı yaptırması gerektiği uyarısında bulundu. Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Meksika'dan başlayıp çeşitli ülkelere yayılan ve Türkiye'yi de etkileyen Pandemik İnfluenza A (H1N1) hastalığıyla ilgili ildeki sağlık kurumlarına müracaat eden ve hastanelerde yatan hastalarla okullarda grip ve grip benzeri hastalıklar nedeniyle meydana gelen devamsızlıkların salgın kontrolü çerçevesinde takip edildiği bildirildi. İl genelinde H1N1 vakaların yüzde 70'inin okullarda görüldüğü ve 20 Kasım itibariyle okul devamsızlık oranlarının merkez ilçede yüzde 22.2, il genelinde ise yüzde 15.9'a ulaştığına işaret edilen açıklamada, okullarda görülen vakalar ve devamsızlık oranları dolayısıyla İl Hıfzıssıhha Kurulunca ilk ve orta dereceli okullar, özel okullar, yaygın eğitim kurumları, dershaneler, sürücü kurslarının 23-26 Kasım tarihleri arasında tatil edildiği anımsatıldı.
Açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı önlemlerle il genelinde sağlık kurumlarına grip ve grip benzeri hastalık müracaatında yüzde 18.63 ve hastaneye yatış oranlarında yüzde 35 azalma kaydedildiği duyurularak, şöyle denildi: ''Sağlık kurumlarına müracaatlar değerlendirilmiş, yoğun müracaatların olduğu sağlık kurumlarımıza sağlık personeli takviyesi yapılmış ve nöbetçi eczane sayısı merkez ilçede 2'den 4 çıkarılmıştır. Eczanelerde ilaç sıkıntısı yaşanmaması için ecza depolarında gerekli tedbirler alınmıştır.
Sağlık Bakanlığı tarafından pandemik gribe yönelik 16 Kasımdan itibaren 6 ay-5 yaş arası grup ile her yaştaki kronik hastalığı olanlara tüm sağlık ocaklarımızda ücretsiz olarak pandemik grip aşısı uygulaması başlatılmıştır. İlimizde bu aşı uygulamasında 10 bin kişi aşılanmış olup pandemik aşı uygulamasına ilgi her geçen gün artmaktadır. Sağlık Bakanlığı Pandemi Yürütme Kurulunun almış olduğu tavsiye kararı doğrultusunda 24 Kasımdan itibaren 24 yaş ve altındaki bütün vatandaşlarımıza talep ettikleri takdirde aşı uygulamasına başlanmıştır. Halen öğrenci olan vatandaşlarımızın aşılanmalarında yaş şartı aranmadan aşı uygulaması yapılmaktadır. Daha önce aşılanmaya başlanmış olan gruplar arasında olup da henüz aşılanmamış olan kişilerin de talep ettikleri takdirde aşılanmalarına devam edilecektir. Pandemik gripten tek korunma yolu aşıdır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com