İl Sağlık Müdürlüğünden sağlık uyarıları

İl Sağlık Müdürlüğünden sağlık uyarıları
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, vatandaşlara sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için önerilerde bulundu.

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, vatandaşlara sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için önerilerde bulundu.
Müdürlükten, 7-14 Nisan arasını kapsayan Dünya Sağlık Haftası dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, sigara içmenin en tehlikeli alışkanlıkların başında geldiği, önlenebilir hastalıklara en fazla sigaranın neden olduğu ve dünyadaki ölümlerin temel nedenleri arasında sigaranın üst sıralarda yer aldığı bildirildi.
Beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Beslenmeyle doğrudan ilişkili hastalıklar var. Örneğin kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı (tansiyon), şeker hastalığı, yüksek kolesterol, şişmanlık, safra kesesi hastalıkları, bazı kanser türleri.
Egzersiz yapın, zinde kalın. Egzersiz yapmak, yüksek kan basıncı (tansiyon), diyabet, osteoporoz, depresyon, olası bağırsak kanseri, felç ve sırt hasarlarını azaltmaya yardımcı oluyor.
Güneşin zararlı etkilerinden ve solaryumdan kaçının. Kanser tiplerinden en yaygını deri kanseridir. Güneş altında kalma ile deri kanseri arasında direkt bağlantı bulunuyor. Bu nedenle, güneş ışınlarının en zararlı olduğu saatlerde güneşe çıkılmamalıdır. Eğer herhangi bir nedenle güneş altında kalınacaksa, mutlaka koruyucu giysi giyilmeli, şapka takılmalı ve koruyucu ürünlerden uygun olanı kullanılmalıdır.
Güvenli bir cinsel yaşama önem verin. Kişinin ve eşinin cinsel yolla bulaşan bir hastalığı yoksa tek eşli ise güvende demektir. Prezervatif kullanmak cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemede etkilidir.
Kolesterolünüzü kontrol altında tutun. Kolesterol düzeyi yüksek ise, doğru beslenerek düşürülmelidir. Örneğin, yenilen yağ oranı azaltılıp, lifli besin tüketimi artırılmalı, egzersiz yapmaya başlanmalıdır.
Kan basıncınızı (tansiyon) dengede tutarak hastalık riskinizi azaltın. Kalp, felç ve böbrek hastalıkları riskini yüksek kan basıncı artırır. Kan basıncını kontrol altına almak için kilo verilmeli, egzersiz yapılmalıdır. Sodyum içeren besinler ve alkol az tüketilmeli. Sigara içilmemeli ve ilaçlar mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır.
Meme kontrolünü aksatmayın. Kadında en sık görülen kanser meme kanseridir. 20'li yaşların başından itibaren, her ay, memelerin elle muayene edilmesi gerekiyor. 40 yaşından sonra yılda bir kez memeler hekim kontrolünden geçmeli ve mamografi çektirilmeli.
Pap smear testi, bağırsak ve prostat kanseri kontrolünü düzenli olarak yaptırın. Rahim kanseri, düzenli yapılan pap smear testiyle ortaya çıkartılabiliyor. İlk pap smear testinin, aktif cinsel yaşam başladığı zaman veya 18 yaşına girildiğinde yaptırılması gerekiyor. Pap smear testi başlangıçta, en az üç normal sonuç alıncaya kadar yılda bir kez yaptırılmalıdır.
Aşı olun. Belli bir yaşa geldikten sonra da aşı olmak gerekebilir. Hepatit B aşısı için yaş sınırı yoktur, her yaştaki kişiye mutlaka yapılmalıdır. Yetişkinlerin, tetanos ve difteriyi tetikleyici nedenlere karşı 10 yılda bir aşıya gereksinimleri vardır.
Düzenli sağlık kontrolü yaptırın. Kişinin sağlık durumu yıldan yıla değişiklik gösterebilir. Herkesin aynı testi ve muayeneyi yaptırması yerine, kişiye özel testler yapılması gerekir. Kişi için doğru olan muayene ve testler, bununla birlikte risk içeren faktörler hakkında hekimden bilgi alınmalıdır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com