İl Tarım Müdürlüğünden biçerdöver uyarısı

İl Tarım Müdürlüğünden biçerdöver uyarısı
Kütahya İl Tarım Müdürlüğü, biçerdöverle hasat yapılırken oluşan dane kaybının önlenmesi amacıyla tarla sahipleri ve biçerdöver kullanıcılarına uyarıda bulundu.

Kütahya İl Tarım Müdürlüğü, biçerdöverle hasat yapılırken oluşan dane kaybının önlenmesi amacıyla tarla sahipleri ve biçerdöver kullanıcılarına uyarıda bulundu.
Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, tahıl üretiminde verim kaybına yol açan nedenlerin mümkün olduğunca asgariye indirilmesi gerektiğini, bunlardan birinin biçerdöverle hasatta dane kaybı olduğu bildirildi.
Biçerdöverle hasatta dane kaybının nedenlerinin, zamansız hasat, biçerdöver kullanıcılarının operatör yetiştirme kursuna katılmadığından teknik bilgilerden mahrum olması, biçerdöverlerin yüksek hızda çalıştırılması, biçerdöverlerin hububatın durumuna göre her tarla için yeniden ayar yapılmaması, tarlanın tesviyesiz ve taşlı olması, çiftçilerin biçerdöver hakkındaki teknik bilgilerinin yetersizliği olarak sıralandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:
'Dane kaybı nedenleri ortadan kaldırılırsa bugün Türkiye'de 250 bin ton tahıl toprağa dökülmeyecek, hasat esnasında kaybedilmeyecektir. Ülkemizde 1 kişinin beslenmesi için 225 kilogram buğdayın gerekli olduğu düşünülürse, 71.5 milyon nüfusumuz için 16 milyon ton ekmeklik buğdaya ihtiyaç vardır. Ülkemizde her yıl yaklaşık 9.5 milyon hektarlık alana buğday ekimi için ise dekara 20 kilogram tohumluktan yaklaşık 1.9 milyon ton tohum gerekmektedir. Yine her yıl gerek depolamada ve gerekse taşınma sırasındaki kayıpları da yüzde 3 sayarsak yaklaşık 0.6 milyon ton buğday ürünü kullanım dışı kalmaktadır. Kısacası bugünkü nüfusumuz için yılda en az 19.2 milyon ton buğday ürünü elde etmek zorundayız. Türkiye'nin buğday üretimi iç tüketimi karşılamaya yeterlidir. Ancak bazı yıllarda gerek kötü hava koşullarında gerekse süne kımıl gibi zararlılar dolayısıyla ürün kalitesinde düşmeler yaşanabilmektedir.''
Açıklamada, biçerdöver ehliyeti bulunan tecrübeli operatörlerle hasadın yapılmasının önemli olduğu duyurularak, ''Değerli çiftçilerimiz, biçerdöver sahipleriyle mutlaka hukuki geçerliliği olan sözleşme imzalayın, biçim esnasında ürünün başında olun ve dane, sap kayıplarını sık sık kontrol edin, dane ve sap kaybı olduğunda operatörü uyararak en yakın İl ve İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirin'' denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com