İl Tütün Kontrol Kurulu toplandı

İl Tütün Kontrol Kurulu toplandı
Lokanta, kahvehane ve kafeterya 19 Temmuz da sigara yasağı başlıyor

 İl Tütün Kontrol Kurulu toplantısı Valilik Toplantı Salonunda Vali Yardımcısı Mustafa Kılıç başkanlığında yapıldı.
Kütahya İli İl Tütün Kontrol Programı ve Eylem Planı gereği 2009 Yılı ilk döneminde Kurul Üyesi Kurumlar tarafından Kütahya ve ilçelerinde yapılan faaliyetler değerlendirildi.    Toplantıda Antalya İlinde 13-14 Nisan 2009 tarihlerinde yapılan 4207 Sayılı Kanun uygulamaları Denetim Ekipleri Eğitim ve Denetim Faaliyetlerinin Standardizasyonu toplantısına katılan yetkililer tarafından konu hakkında geniş bilgilendirme yapıldı.
 Denetim ekiplerinin 1. Dönemde Mart ayı sonuna kadar yapmış oldukları denetimler hakkında kurul bilgilendirildi. Buna göre Denetim Ekipleri  üç ayda 216 Kamu Hizmet Binasında, 101 Özel Hukuk Kişilerine ait binada ve 5 Toplu Taşıma Aracında denetim yaptı ve denetim çalışmalarına devam edildiğine dair  bilgiler verildi.
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından: 5919'u Okullarda olmak üzere, Halk Eğitim Merkezleri, Belediye El Sanatları Kursları, Kapalı Ceza Evi, Huzurevi v.b. yerlerde 10164 kişiye Sigaranın Zararları, Pasif İçicilik ve Sigarayı Bırakmanın Teşviki konularında eğitim verilmiş,  Sigara içen gebelere dönük yapılan çalışmalarda  ilk üç ayda 2037 gebenin sigara içip içmediği öğrenilmiş  ve sigara içen 73 gebeden 16 tanesinin yapılan eğitim sonunda sigarayı bırakması sağlanmıştır.
 İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından; 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay Haftası   etkinlikleri içerisinde, duvar gazeteleri hazırlanmış; afiş, resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları, öğrencilere dönük eğitim çalışmaları ve sunumlar yapılmış, Küresel Gençlik Tütün Anketi 2009 çalışması yapılarak sonuçları gönderilmiş, bir okul tarafından çoğaltılan sigara konusundaki kitapçığın ilimizdeki bütün okullarda dağıtımı yapılmıştır.
 İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından; bağlı kurum ve kuruluşlarda 4207 sayılı kanun uygulamaları kapsamında gerekli denetim çalışmaları tamamlanmış, Yetiştirme Yurdundaki gençlere sigaranın zararları konusunda görsel materyallerden de yararlanarak eğitimler yapılmış, panolara eğitici afiş ve broşürler asılmıştır.
Ayrıca 4207 Sayılı (Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde tütün ürünü tüketilemez) Kanun 19 Temmuz 2009 tarihinde yürürlüğe gireceğinden buralarda denetimlerin artırılmasına, bilgilendirme toplantılarının yapılmasına, bilboardların kiralanmasına ve 29 Mayıs Cuma günü İl Müftülüğü tarafından sigaranın zararları hakkında hutbe verilmesine karar verilmiştir.
Vali Yardımcısı Mustafa Kılıç Başkanlığında yapılan toplantıya; İl Tütün Kontrol Kurulu Temsilcileri katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com