İlaç reklamlarına uyarı geldi

İlaç reklamlarına uyarı geldi
RTÜK, radyo ve televizyonlarda, ilaç reklamlarına kısaltmalar getirdi.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), radyo ve televizyonlarda, ilaç olmamakla beraber hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde herhangi bir ürünün reklamının yapılmasının suç oluşturduğunu ve bu reklamlarının yapıldığının tespit edilmesi halinde, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacağını belirtilerek, sorumlulara bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilmesinin hükme bağlandığını bildirdi.

RTÜK'ten yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun, Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girdiği anımsatılarak, anılan kanunun 32. Maddesiyle, 1262 Sayılı Kanunun 19. Maddesinde değişiklik yapıldığı belirtildi.

Yapılan değişikliğin ardından yeniden yayımlanan madde ise şöyle:

"Ruhsatsız olarak müstahzar imal edenler veya bu şekilde imal edilen müstahzarları bilerek satan, satışa arz eden veya sattıranlar, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu müstahzarların kendilerine atfedilen tedavi vasıflarını haiz olmadığı veya bu vasıfları azaltacak veya kaybedecek şekilde veya saf olmayan maddelerden imal edildiği anlaşıldığı takdirde ceza üçte bir oranında artırılır. Müstahzar olmamakla beraber hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği beyanı ile herhangi bir ürünün satışını, pazarlamasını veya reklamını yapanlar bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ayrıca bunların tanıtım veya satışlarının internet veya başkaca herhangi bir elektronik ortam üzerinden yapılması hâlinde 18'inci maddenin üçüncü fıkrası uygulanır."

RTÜK açıklamasında ayrıca, söz konusu değişiklikle, ilaç olmayan ürünlerin hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde reklamını yapanlar
hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilmesinin hükme bağlandığına dikkat çekildi. Açıklamada, "Herhangi bir mağduriyete sebep olunmaması bakımından medya hizmet sağlayıcı kuruluşların dikkatine önemle sunulur" ifadelerine de yer verildi.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com