İlaç şirketine ceza yağdı

İlaç şirketine ceza yağdı
Hakkında dava açılan GlaxoSmithKline adlı ilaç şirketi, milyonlarca kişinin kullandığı 10 ilacın tanıtımında yaptığı usulsüzlükler nedeniyle 3 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti.
Hakkında dava açılan İngiliz GlaxoSmithKline adlı ilaç şirketinin uzlaşmaya giderek, milyonlarca kişinin kullandığı 10 ilacın tanıtımında yaptığı usulsüzlükler ve hukuk ihlalleri nedeniyle 3 milyar dolar ceza ödemeyi kabul ettiği bildirildi.
 
ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, varılan anlaşma uyarınca İngiliz şirketinin yaptığı ilaç tanıtımlarında, Paxil, Wellbutrin adlı antidepresanların onaylanmamış kullanımlarının reklamını yapma suçunu kabul edeceği duyuruldu.
 
Açıklamada şirketin, ayrıca kalp krizi ve kalp yetmezliği riskini büyük oranda artırdığı saptandığını için 2007'den itibaren Avrupa'da yasaklanan ve ABD'de kullanımına kısıtlama getirilen diyabet ilacı Avandia'nın güvenliğine ilişkin raporu 7 yıl boyunca hükümetten gizleme suçunu da üstleneceği bildirildi.
 
İngiliz şirketinin, para cezasının yanı sıra, Paxil, Wellbutrin, astım ilacı Advair ile 2 daha az bilinen ilacın onaylanmamış kullanımlarının tanıtımını yapmaktan doğan kanuni sorumluluğunu çözüme kavuşturmayı ve devlet desteğindeki Medicaid programına, bazı ilaçları gerçek fiyatlarından daha yüksek bedelle fatura etmeyi içeren suçlamaları da üstlenmeyi kabul ettiği kaydedildi.
 
Açıklamada şirketin sorumluluğunu üstlendiği suçlamalar arasında, astım ilacı Flovent ile herpes ilacı Valtrex de dahil olmak üzer bazı ilaçları reçete etmelerini sağlamak amacıyla doktorlara komisyon vermenin de bulunduğu belirtildi.
 
Şirketin ayrıca 1999-2003 yılları arasında Welbutrin adlı ilacın tanıtımlarında, sadece ağır depresyon vakaları için geliştirilmiş olmasına karşın bu ilacın kilo sorunu, cinsel işlev bozukluğu, madde bağımlılığı ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluk tedavilerinde kullanılabileceği şeklinde reklamlarını yaparak kanunları ihlal ettiği iddia ediliyordu.
 
Şirketten açıklama
 
GlaxoSmithKline şirketinden yapılan açıklamada da şirketin ilaçlarının ABD'de pazarlanması ve satışı konusunda yürütülen soruşturmanın sonlandırılması için ABD Federal hükümetiyle varılan anlaşma uyarınca şirketin 3 milyar dolar ödeme yapacak olmasının şirkete yönelik bütün suçlamaların kabul edildiği anlamına gelmediği bildirildi.
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com