"İlaçla Gürcistan'a gitmeyin"

İlaçla Gürcistana gitmeyin
Gürcistan Mağduru Aileleri Derneği Başkanı Kaputoğlu: "Daha önce vatandaşlarımızı defelarca uyardık. Gezi ya da ticari ne amaçla olursa olsun Gürcistan'a giderken üzerinizde ilaç bulundurmayın"

RİZE (AA) - Gürcistan Mağduru Aileleri Derneği Başkanı Nuriye Kaputoğlu, "Daha önce vatandaşlarımızı defelarca uyardık. Gezi ya da ticari ne amaçla olursa olsun Gürcistan'a giderken üzerinizde ilaç bulundurmayın" dedi.

Kaputoğlu, 53 Gazeteciler Derneği'nde yaptığı açıklamada, Nihat Köroğlu adlı Türk vatandaşının, yakınlarıyla gezmek için Sarp Sınır Kapısı'ndan Gürcistan'a geçerken üzerinde ağrı kesici bulundurduğu gerekçesiyle Gürcü yetkililerce gözaltına alındığı belirtti.

Köroğlu'nun Gürcistan'a sadece gezi amaçlı gittiğini dile getiren Kaputoğlu, "Gümrükten geçerken üzerinde ilaç bulundurduğu gerekçesiyle gözaltına alındı" ifadesini kullandı.

Türk Gümrük Kapısında, Gürcistan'a ilaçla geçişle ilgili uyarı tabelaları olması gerektiğini kaydeden Kaputoğlu, şöyle devam etti:

"Maalesef hiçbir uyarı yok. Artık kapıda tedbirlerin alınması gerekiyor. Bizim kapıda 'Gürcistan'a giderken ilaçla geçmeyin' diye uyarıcı levhası vardı. O levha oradan kaldırılmış. Biz elimizden geldiğince vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Bir vatandaş olarak görevimizi yapıyoruz. Daha önce vatandaşlarımızı defelarca uyardık. Gezi ya da ticari ne amaçla olursa olsun Gürcistan'a giderken üzerinizde ilaç bulundurmayın. Kötü niyeti olmayan her insan istediği yere gidebilir. Biz bu insanları savunuyoruz. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Biz bu acıları yaşadığımız için maalesef duyarsız kalamıyoruz."

Nihat Köroğlu ise 12 Nisan'da Sarp Sınır Kapısı'ndan Gürcistan'a gittiğini anlatarak, şunları söyledi:

"2009 yılında bel fıtığı ameliyatı oldum. Ameliyat olduğum tarihten beri doktorumun bana verdiği ve günde iki kez kullanmam gereken ilacım var. Raporlarım sürekli yanımda. Bu ilaçlar ile daha önce birçok ülkeye gittim ve hiçbir sorun olmadı. Türk gümrüğünden bana 'raporun varsa sorun yok' dediler. Gürcü gümrüğüne geldiğimde çantama baktılar ve 'ilaç var mı' diye sordular. Ben de raporlarım ile kullandığım ilacımı gösterdim. Beni gözaltına alıp 3 gün karakolda tuttular. Çıktığım mahkemede 10 bin lari kefaletle serbest kaldım ancak mahkeme sürdüğü için Batum dışına çıkmam yasaklandı. 40 gün ilaçlarımı kullanamadım ve sağlığım bozuldu. 40 gün üzerine ikinci mahkemede konsolosluğumuzun girişimleri sonucu 10 bin lari daha ödeyerek serbest kaldım. Mahkemede hakim bana 'tüm suçlamaları kabul edersen seni 10 bin lariye serbest bırakırız, aksi takdirde 5 ile 7 yıl arasında hapis yatarsın' deyince suçlamaları kabul ettim."

Köroğlu, Gürcistan'a gerek ticari gerekse gezmek amacıyla gidenlerin çok dikkatli olması gerektiğini ifade ederek, "Keyfi uygulamalar ile insanlarımız mağdur ediliyor. Gümrük kapımızda uyarı tabelaları konmamış. Artık devletimiz önlemini almalı" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com