İlahiyatçılardan Polise Düzeltme!

İlahiyatçılardan Polise Düzeltme!
Öğle namazının kaç rekat olduğunu bildiği halde gözaltına alındı polisin yanlışını ilahiyatçılar düzeltti.

Van'da Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) bazı bağımsız milletvekili adaylarını veto etmesini protesto eden göstericilerin Hz. Ömer Camii'ne saklandığı bilgisine ulaşan polis, camiden çıkan kişilerin kıyafetlerini ve ellerini kontrol etti.

Polisler şüphelendiği kişilere öğle namazının kaç rekât olduğunu sordu. Polislerin 10 rekat diye düşündüğü doğru cevabı bilemeyen 10 kişi gözaltına alındı.

Cami çıkışı polisle bir şüpheli arasında şu diyalog geçti:

- Polis: Öğle namazı kaç rekât?
- Gösterici: 4.
- Polis: Allah kabul etsin, bu arkadaşımızı gözaltına alın!

Polisin yanlışını ilahiyatçılar düzeltti

Gözaltına alınan gencin ısrarla, “Ben gösterici değilim, namaz kılıyordum” demesi dikkat çekti.

Görüntüleri TV'den izleyenleri şaşırtan bu ısrarın neden kaynaklandığı ilahiyatçıların dikkatiyle anlaşıldı.

Van'da yaşayanların Şafii mezhebine mensup olduğunu ve Şafiilerin öğle namazının 4 rekat farzını kıldığına ve 4+2 rekatlık sünneti es geçtiğine dikkat çeken ilahiyatçılar, “O polisler muhtemelen Hanefi'ydi. Şafii mezhebini bilmedikleri için o genci haksız yere gözaltına aldı” dedi.

İLAHİYATÇILAR NE DEDİ?

Prof. Dr. Süleyman Ateş:
Öğle namazı 4 rekattır. Bu Hanefi mezhebinde de Şafii mezhebinde de böyledir. Polis yanlış biliyor. 10 rekat sünnetlerle beraber kılınan namazdır. Sünnet Peygamber'in evinde uyguladığı şeylerdir. İslam alemi sünnetleri peygamber efendimizin hoşuna gitsin diye yapar. Bu nedenle öğle namazının farzı Van'da da Edirne'de de 4 rekattır.

Prof. Dr. Beyaz Bilgin: Öğle namazının farzı 4 rekattır. Bunu kıldığınız zaman vakit namazını tamamlamış olursunuz. Buna ek olarak 4 rekat sünnettir, 2 rekatta sonraki sünnettir. Cemaat 4 rekat kıldı mı namaz kılmış olur. Belli ki öğle namazının farzının 4 rekat olduğunu bilmiyor.

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık: Öğle namazı 4 rekattır, farzını kıldığınızda namazı kılmış olursunuz, sünnetleri kılmasanız da olur namaz bozulmaz.

VATAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com