İlber Hoca'dan bu kez deprem uyarısı

İlber Hoca'dan bu kez deprem uyarısı
Uzun yıllar Topkapı Sarayı Müze Müdürlüğü yapan Prof. Dr. İlber Ortaylı önemli uyarılarda bulundu!

Uzun yıllar Topkapı Sarayı Müze Müdürlüğü yapan Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya göre sarayın bir an önce kapsamlı bir güçlendirme çalışmasından geçmesi gerekiyor.

Milliyet’ten Arif Balkan’ın haberine göre; sarayın özellikle Marmara Denizi’ne bakan cephesinin olası bir depremde büyük risk taşıdığını belirten Ortaylı, dış duvarların statik kontrollerinin yapılması gerektiği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Ortaylı, Topkapı Sarayı’nın kapsamlı bir onarımdan geçmesi gerektiğini belirterek, “Duvarlarda, hazine ve mutfakların bulunduğu bölgede önemli hasarlar var. Ancak onarım ve dayanıklılık çalışmaları için ciddi bir bütçe gerekiyor” dedi.

Ortaylı, saray için bir diğer tehdit unsurunun Sarayburnu’ndan geçen ve Marmaray’ın da güzergahı olan demiryolu hattı olduğunu belirterek “Sarayın dayanıklılığını etkileyen unsurlardan biri de alt kısımdan geçen demiryolu hattı. Demiryolunun iptal edilmesi, güzergahın değiştirilmesi gerekiyor. Ayrıca o hattın altında çok sayıda Bizans eseri var” diye konuştu. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com