İlber Ortaylı'ya Ahlaksız Teklif

İlber Ortaylı'ya Ahlaksız Teklif
Yabancılar, Topkapı Sarayı'ndaki Harem Dairesi'ni kiralamak istedi. Bu talebe tepki gösteren İlber Ortaylı 'Eğitimsiz adamlar' dedi...

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu'nun 400 yıl boyunca idare merkezi oldu. Güç ve iktidarın simgesi olan saray, Harem Dairesi ile sırlarını korudu. Ve o tarihi mekan modern yüzyılda ilginç bir isteğe konu oldu. Aralarında Amerikalılar'ın da bulunduğu bir grup, Harem Dairesi'ni kiralamak istedi.

'KİMSE ULAŞAMAZ'
Üstelik bu talep Topkapı Sarayı Müze Başkanı Prof. İlber Ortaylı'ya da iletildi. Ancak gecelik kiralama yapmak isteyen yabancılar, kapılarını çaldıkları Prof. İlber Ortaylı'nın makamından yüzleri morarmış bir şekilde çıktı. "Olmadık insanlar, olmadık işler yapar" sözleriyle tepkisini anlatan Ortaylı, "Harem hiç kimsenin ulaşamayacağı, özel bir yer. Bu müzenin en can alıcı alanı için böyle bir talep söz konusu bile olmamalı" dedi. Topkapı Sarayı Müzesi'nde kiralama yapılamayacağını, bunun hiçbir biçimde müze statüsündeki bir yerde olamayacağını anlatan Ortaylı, "Bu adamlar, nasıl oluyor da bu taleple buraya geliyor? Louvre Müzesi'nde konaklama olur mu?" diyerek başvuruya tepki gösterdi.

'ARAŞTIRILMALI'
Böyle bir durumun kabul edilebilir olmadığını anlatan Prof. Dr. İlber Ortaylı, şöyle devam etti: "Asıl önemli olan bu adamların arkasında kimlerin olduğu. Sadece Amerikalılar değil başka yabancılar da bu talepte bulunuyor. Peki, kim bunları, bu işe yönlendiriyor? Ona bakmak lazım. Onu araştırmak lazım."

234 YIL BOYUNCA HİZMET VERDİ
Saray yapılırken, "Harem-i Duhteran" denilen bölüm oluşturuldu. Bundan sonra 234 yıl boyunca 14 valide sultan haremde yaşadı. Kırım, Rusya ve Çerkezistan gelen kızlar, haremde 9 yıl hizmet verir ve daha sonra özgürlük belgeleri ile saraydan ayrılırlardı. Bunların içerisinde çok az kişi "padişahın eşi" olma sıfatını kazanabiliyordu. Haremin en büyük salonu Hünkar Sofası ise bayramlaşma gibi bütün törenlerin yapıldığı yerdi. Salonun 5 kapısı, farklı kişilerin girmesi içindi. Kapılardan biri hünkara, biri valide sultana, biri gözdeye ve biri de padişaha ilk erkek çocuğu veren hasekiye ayrılırdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com