İlber Ortaylı'ya Ahlaksız Teklif

İlber Ortaylı'ya Ahlaksız Teklif
Yabancılar, Topkapı Sarayı'ndaki Harem Dairesi'ni kiralamak istedi. Bu talebe tepki gösteren İlber Ortaylı 'Eğitimsiz adamlar' dedi...

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu'nun 400 yıl boyunca idare merkezi oldu. Güç ve iktidarın simgesi olan saray, Harem Dairesi ile sırlarını korudu. Ve o tarihi mekan modern yüzyılda ilginç bir isteğe konu oldu. Aralarında Amerikalılar'ın da bulunduğu bir grup, Harem Dairesi'ni kiralamak istedi.

'KİMSE ULAŞAMAZ'
Üstelik bu talep Topkapı Sarayı Müze Başkanı Prof. İlber Ortaylı'ya da iletildi. Ancak gecelik kiralama yapmak isteyen yabancılar, kapılarını çaldıkları Prof. İlber Ortaylı'nın makamından yüzleri morarmış bir şekilde çıktı. "Olmadık insanlar, olmadık işler yapar" sözleriyle tepkisini anlatan Ortaylı, "Harem hiç kimsenin ulaşamayacağı, özel bir yer. Bu müzenin en can alıcı alanı için böyle bir talep söz konusu bile olmamalı" dedi. Topkapı Sarayı Müzesi'nde kiralama yapılamayacağını, bunun hiçbir biçimde müze statüsündeki bir yerde olamayacağını anlatan Ortaylı, "Bu adamlar, nasıl oluyor da bu taleple buraya geliyor? Louvre Müzesi'nde konaklama olur mu?" diyerek başvuruya tepki gösterdi.

'ARAŞTIRILMALI'
Böyle bir durumun kabul edilebilir olmadığını anlatan Prof. Dr. İlber Ortaylı, şöyle devam etti: "Asıl önemli olan bu adamların arkasında kimlerin olduğu. Sadece Amerikalılar değil başka yabancılar da bu talepte bulunuyor. Peki, kim bunları, bu işe yönlendiriyor? Ona bakmak lazım. Onu araştırmak lazım."

234 YIL BOYUNCA HİZMET VERDİ
Saray yapılırken, "Harem-i Duhteran" denilen bölüm oluşturuldu. Bundan sonra 234 yıl boyunca 14 valide sultan haremde yaşadı. Kırım, Rusya ve Çerkezistan gelen kızlar, haremde 9 yıl hizmet verir ve daha sonra özgürlük belgeleri ile saraydan ayrılırlardı. Bunların içerisinde çok az kişi "padişahın eşi" olma sıfatını kazanabiliyordu. Haremin en büyük salonu Hünkar Sofası ise bayramlaşma gibi bütün törenlerin yapıldığı yerdi. Salonun 5 kapısı, farklı kişilerin girmesi içindi. Kapılardan biri hünkara, biri valide sultana, biri gözdeye ve biri de padişaha ilk erkek çocuğu veren hasekiye ayrılırdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com