İlçe Müftüleri Kongresi

İlçe Müftüleri Kongresi
Diyanet İşleri Başkanı Görmez:

ANTALYA (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İlçe Müftüleri Kongresinin din ve diyanet hizmetlerinin ciddi şekilde değerlendirilmesi, geçmişin muhasebesinin yapılması ve geleceğin planlanması açısından çok önemli olduğunu söyledi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "Ulusaldan küresele, yerelden evrensele 90. yılında Türkiye'de din ve diyanet hizmetleri" başlığı ile gerçekleştirilen "İlçe Müftüleri Kongresi", Manavgat ilçesindeki bir otelde başladı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kongre, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti, ardından Diyanet İşleri Başkanlığınca gerçekleştirilen etkinlikler, sinevizyonla gösterildi. 

Görmez, kongrenin açılışında, bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluşunun 90. yılı olduğunu belirterek, bugüne kadar milletin bekası ve İslam dininin izzeti için önemli çalışmalarda bulunulduğunu dile getirdi.

Son 10 yılda her 6 ayda bir il müftüleriyle bir araya geldiklerini, hem geçmişin muhasebesini hem de geleceğin planlamasını yaptıklarını anlatan Görmez, ilçe müftüleriyle ise bazen 2 yılda, bazen de 3 yılda bir gruplar halinde toplantılar gerçekleştirdiklerini kaydetti. İlçe müftüleriyle ilk defa kongre gerçekleştirildiğine işaret eden Görmez, kongrede hizmetlerin muhasebesini yapacaklarını bildirdi. 

Bu toplantının sıradan değil, çok ciddi bir muhasebe toplantısı olduğunu vurgulayan Görmez, şunları söyledi:

"Bu toplantı ulusaldan küresele, yerelden evrensele doğru din ve diyanet hizmetlerini ciddi şekilde değerlendirmek, ciddi şekilde geçmişin muhasebesini ve bugünün değerlendirmesini, geleceğin planlamasını yapmak üzere gerçekleştirilen çok önemli bir kongredir. Kongremizin hayırlara vesile olmasını, diyanet hizmetlerimizin büyük ivme kazanmasına vesile olmasını, geleceğe ışık tutmasını, gelecek kuşaklara, gelecek nesillere yapacağımız hizmetlerin planını, programını yeniden gözden geçirilmesine vesile olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum."

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının 90 yıllık tarihi ve 90 yılda yapılan çalışmaları hakkında bilgi verdi. Toplantı, daha sonra basına kapalı devam etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Ali Erbaş da kongrede ulusaldan küresele, yerelden evrensele 90. yılında Türkiye'de din ve diyanet hizmetlerinin değerlendirileceğini belirtti. 

81 ildeki ilçe müftülerinin katıldığı kongre, 5 Nisan'a kadar devam edecek. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com