İlçedeki elektrik kesintileri birincilik getirdi

İlçedeki elektrik kesintileri birincilik getirdi
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde eğitimlerini sürdüren Melisa Atak ve Erza Orhan, ilçede yaşanan elektirk kesintilerine çözüm bulmak amacıyla hazırladıkları "Rüzgar Elektrik Santrali" Projesi ile TÜBİTAK Van Bölge Yarışmasında birinci seçildi

HAKKARİ (AA) - MESUT VAROL - Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde eğitimlerini sürdüren Melisa Atak ve Erza Orhan, ilçede yaşanan elektrik kesintilerine çözüm bulmak amacıyla hazırladıkları "Rüzgar Elektrik Santrali" Projesi ile TÜBİTAK Van Bölge Yarışmasında birinci seçildi.

Şemsettin Onay Anadolu Lisesinde eğitimlerini sürdüren ve üniversite sınavlarına hazırlanan Melisa Atak ile Erza Orhan, ilçede elektriklerin çok sık kesilmesinden dolayı ders çalışmakta ve sınavlara hazırlanmakta büyük sıkıntı yaşadı.

Kesilen elektrik nedeniyle sürekli mum ışığında ders çalışan Atak ve Orhan, elektrik kesintilerine çözüm bulmak için proje hazırlamaya karar verdi.

Öğretmenlerinden aldıkları destek ve kendi imkanlarıyla "Rüzgar Elektrik Santrali" Projesini hayata geçiren öğrenciler, 6 ayda hazırladıkları proje ile TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Van Bölge Yarışmasına katıldı.

AA muhabirine, projelerinin, 733 proje arasında birinci seçildiğini anlatan öğrencilerden Melisa Atak, üniversite sınavlarına hazırlandıkları bir dönemde elektriklerin sürekli kesilmesinden dolayı mum ışığında çalışmak zorunda kaldıklarını belirterek, özellikle kış döneminde yaşanan kesintilerin böyle bir projeyi hayata geçirmelerinde etkili olduğunu söyledi.

Yaşadığı sıkıntının ardından sınıf arkadaşı Erza Orhan ile proje yapmaya karar verdiklerini vurgulayan Atak, öğretmenlerinde de aldıkları destekle hazırladıkları proje sayesinde bundan böyle mum ışığında ders çalışmak zorunda kalmayacaklarını ifade etti.

Atak, Hakkari'nin sınavlarda en başarısız iller arasında yer almasında elektrik kesintilerinin de payı olduğuna dikkati çekerek, "Çünkü üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenci arkadaşlarımız elektrik kesintisi nedeniyle sağlıklı çalışamıyorlar. Bu da sınavlarda başarısız sonuçlar elde etmemize neden oluyor" dedi.

Erza Orhan ise okullardaki eğitime tablet bilgisayar ve etkileşimli tahtaların dahil edildiğini, ancak elektrik kesintilerinden dolayı bunları istenilen şekilde kullanamadıklarını bildirerek, hazırladıkları projenin uygulanmasıyla ilçede elektrik sorunu kalmayacağını ifade etti.

Projenin danışman öğretmeni Kenan Canan da proje ile bölgede yaşanan elektrik kesintilerini, hava kirliliğini ve fosil yakıtların çevreye verdiği zararı en aza indirmeyi amaçladıklarına değinerek, şöyle konuştu:

"Öğrencilerimiz, kendi imkanlarıyla bu projeyi hazırladılar. İlçede kaynak taraması yapacakları kütüphane olmadığı için birçok bilgiyi internet üzerinden taradılar. Fakat yaşanan elektrik kesintileri projenin hazırlık safhasında da baş gösterdi ve öğrencilerin zaman zaman bilgiye ulaşmasına engel oldu. Bu rağmen öğrencilerimin önemli bir projeyi hayata geçirmesi ve bu projenin bölge yarışmasında birinci seçilmesi bizleri gururlandırdı. Türkiye finallerine gitmeye hak kazanan proje, İnşallah birincilik elde eder. Öğrencilerimi tebrik ediyorum."

Proje hakkında da bilgi veren Canan, ilçeye bağlı Esendere beldesinde belirledikleri alana 32 tane rüzgar gülü kurularak projenin uygulamaya geçebileceğini, rüzgardan elde edilen enerjiyle de Hakkari genelinde yaşanan elektrik kesintilerinin en aza indirileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com