İlçeler kalkınmanın hızına yetişemiyor

İlçeler kalkınmanın hızına yetişemiyor
MEVKA Araştırma, Etüt ve Planlama Birim Başkanı Köksoy:

KONYA (AA) - Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından, artan iç göçün yönetimi, göç kaynaklı sorunlara karşı etkin ve uygulanabilir çözümler konularında politika oluşturulması amacıyla paneli gerçekleştirildi.

MEVKA Araştırma, Etüt ve Planlama Birim Başkanı Nurten Elvan Köksoy, Bera Otel'de düzenlenen programda yaptığı konuşmada, göçün gerek Türkiye gerekse bölgede uzun yıllardır devam eden yapısal sorun olduğunu söyledi.

Bugün hızlı kalkınma sürecine kent merkezleri bir şekilde uyum sağlarken, ilçelerin bu gelişime ayak uyduramadığından, geriye doğru gelişim eğilimi sergilediklerini dile getiren Köksoy, bu durumun bazı problemleri de beraberinde getirdiğini, bunların başında nüfus kayıplarının geldiğini ifade etti.

Nurten Elvan Köksoy, bölge geneline bakıldığında il merkezlerinde nüfusun her geçen gün artış gösterildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"İlçelerimizin büyük çoğunluğunda nüfus kayıpları yaşanıyor. Bölgemizde nüfus kayıpları genellikle genç nüfusta yoğunlaşıyor. Genç nüfusun kaybedilmesi de aslında dinamik ve kaliteli iş gücünün kaybedilmesi anlamına geliyor. İlçelerimiz giderek yaşlanma eğilimi gösteriyor. Bu yaşlanma eğilimi bir takım tehditler doğuruyor. Çünkü yaşlı nüfusun hakim olduğu ilçelerimizde dinamik ve kaliteli iş gücü olmaması ve yaşlı nüfusun modern üretim tekniklerine uyum sağlayamaması gibi sebeplerden dolayı ekonomik gelir üretmekte sıkıntılar yaşanmaktadır."

- "Kentler fazla nüfus artışının etkisiyle sorunlar yaşıyor"

Köksoy, göçlerden dolayı oluşan istihdam, ekonomik gelir ve satın alma gücü düşüklüğünün, bölgelerde sağlık, eğitim ve benzeri sosyal hizmetlerin gelişememesine neden olduğunu, bu nedenle yaşam kalitesinin de giderek düştüğünün altını çizdi. Aradığı yaşam kalitesini bulamayan ve tarımdan gelir elde edemeyenlerin kent merkezlerine yerleştiğini anlatan Köksoy, şöyle devam etti:

"Bu nedenle işsizlik, yoksulluk, suç oranlarının artması ve sosyal yaşama adaptasyon sorunları gibi bir takım sosyal problemler ortaya çıkıyor. Kırsal alanlar ve ilçelerin aksine kentler fazla nüfus artışının etkisiyle sorunlar yaşıyor. Eğer bölge olarak 2023 vizyonunda ülke hedeflerine maksimum katkı sağlamak istiyorsak kırsal alan, ilçe ve kent merkezleriyle topyekün kalkınmayı benimsemek zorundayız." 

Panelde, Konya'da Göçün Tarihsel Gelişimi, Yaşlanmanın Kırsalda Göç ve Sosyal Politikalara Etkisi konularında katılımcılara bilgi verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com