İlerde başbakanla cumhurbaşkanı çekişebilir!

İlerde başbakanla cumhurbaşkanı çekişebilir!
AKP'nin kıdemli bakanlarından Binali Yıldırım ilerde başbakanla cumhurbaşkanı çekişebilir dedi.

AKP'nin kıdemli bakanlarından Binali Yıldırım Vatan Gazetesinin Ankara Bürosunu ziyaret ederek Vatan Gazetesi çalışanlarının sorularını yanıtladı. Bakanın sorulara verdiği cevaplar AKP'nin yaptığı işi yarım yaptığının, çıkardığı yasayı başka yasalarla destekleme, sonradan ekleme yapmak gibi fiilllerde bulunulması gerektiğini gözler önüne serdi. Hatta bakan bunları kendi ağzıyla itiraf etti. Tabiki bu durum 1. seçenek AKP iktidarının her zamanki durumu. Yaptığı işleri ellerine yüzlerine bulaştırmak.

2. seçenek ise Erdoğan'ın adım adım başkanlık planı. İlk önce halkı ürkütmeden 'cumhurbaşkanını halk seçsin' diyerek bunu problemli bir şekilde yasalaştırmak. Bu planın 2. aşaması ise cumhurbaşkanını halkın seçmesi başbakanla cumhurbaşkanı arasında çekişmeye neden olur, bunu düzeltelim diyerek başkanlık sistemini Türkiye'ye sessizce kabul ettirmek. Erdağan'ın planı tutarsa padişahlığını ilan etmiş olacak. Bakanın söyledikleri de bu söylediklerimi ispatlar nitelikte.

İşte Binali Yıldırım'ın söyledikleri!

Türkiye’de bir anayasa değişikliği, eğer parlamenter sistem devam edecekse yetki dağılımının mutlaka belirlenmesi lazım. Türkiye’deki cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören referandumdan sonra aslında fiili bir yarı başkanlık sistemi mevcuttur. Yapılacak en doğru iş bu fiili durumu anayasada netleştirmek, adını koymak. başbakan ile cumhurbaşkanının yetki sınırlarını belirlemektir. Bu Cumhurbaşkanı, Başbakan döneminde bir şey olmaz ama gelecek yıllarda Türkiye bir yetki alanı çakışmasından kaynaklanan sorunları her zaman yaşayabilir. Onun için mutlaka bu parlamentoya düşen görev, kısır ve kısa vadeli siyasi hesapları bir tarafa bırakıp bizim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ortak kaderi olan anayasayı yapılan reformlara uygun hale getirmek ve güncelleştirmektir.

Aksi halde yarın cumhurbaşkanı seçildi. B partisi de seçime girdi tek başına iktidar oldu. Cumhurbaşkanı görev verdi kuruldu hükümet. Bu anayasa ile gidiyoruz. Cumhurbaşkanı ile Başbakan oturacaklar konuşacaklar. Tabiatıyla görüş farklılıkları olabilecek. O zaman başbakan diyecek ki ‘Ben icranın başıyım benim dediğim olacak’. Cumhurbaşkanı diyecek ki ‘Kardeşim ne kadar oy aldın? Yüzde 40. Ben yüzde 55 ile geldim, oyun kadar konuş’. Böyle bir riski var Türkiye’nin.


Burada da görüldüğü gibi Erdoğan'ın padişahlığı bundan 10 sene önce hayaldi; ancak yakında gerçek olacak gibi! (BCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com