İletişim Mezunlarına Müjde!

İletişim Mezunlarına Müjde!
Basın İlan Kurumu'ndan iletişim mezunu genç gazetecilere yeni yıl müjdesi...

 Basın İlan Kurumu'nun Kasım 2010 Genel Kurulu toplantısından bütün iletişim mezunlarını yakından ilgilendiren bir karar çıktı.

Kurumun İstanbul Sultanahmet'teki Genel Müdürlük binasında üç günden bu yana süren ve dün sona eren toplantıda, 'resmi ilânlara kurumun aracılık ettiği yerlerde yayınlanan gazetelerin asgari fikir işçileri kadrosunda görevlendirilecek iletişim fakülteleri veya diğer fakültelerin iletişimle ilgili bölümlerinden mezun olanlar için, aranılan en az ara vermeden 6 ay çalışmış olmak şartı' kaldırıldı.
Genel Kurul'un yine aynı konudaki kararında, ara vermeden 18 aylık toplam çalışma süresi, altı ayın altında olmamak üzere toplam 18 ay, ara vermeden 12 aylık görev süresini ise, benzer şekilde dört ayın altında olmamak üzere, toplam 12 şeklinde değiştirildi.

Karar resmi gazetede yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

BASIN İLAN KURUMU GENEL MÜDÜRÜ MEHMET ATALAY: "İŞSİZ İLETİŞİMCİ KALMASIN"

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gazete sahiplerine rahat bir nefes aldıracak, iletişim mezunlarını rahatlatacak kararla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
"Dört yıl boyunca habercilik eğitimi almış iletişim fakültesi veya diğer fakültelerin iletişim ile ilgili bölümlerinden mezun olmuş kişilerden, bu eğitimlerine ilave olarak ayrıca herhangi bir basın yayın organında en az 6 ay ara vermeden çalışmış olma şartı aranması makul değildi. Özellikle iletişim fakülteleri veya diğer fakültelerin iletişim ile ilgili bölümlerinden mezun olanların, eğitim sürelerince muhtelif dönemlerde çeşitli basın yayın organlarında staj yapma zorunlulukları olduğu ve bu stajları sırasında, bahsi geçen gazetecilik görevlerini pratik olarak icra ettikleri hususunu gözardı etmememiz gerekiyordu.
Göreve geldiğimiz günden bu yana yurt gezilerimiz sırasında gerek gazete sahipleri gerekse iletişim mezunları yaşadıkları sıkıntıları dile getirmekteydi. Genel Kurulumuz'un değerli üyelerinin oy çokluğu ile almış olduğu karar sayesinde hem asgari kadro sıkıntısı çeken gazete sahipleri hem de işsizlik sorunuyla boğuşan iletişimciler rahat bir nefes alacak.

Resmi ilânlara kurumumuzun aracılık ödevinde bulunduğu yerlerde yayınlanan resmi ilân yayınlama hakkını haiz 169 gazete mevcut olup, söz konusu bu gazetelerde 4 bin 415 fikir işçisi istihdam edilmektedir. Fikir işçilerinin ise sadece 945'i muhtelif iletişim fakültesi veya diğer fakültelerin iletişim ile ilgili bölümlerinden mezun. Ancak bu rakam yeterli değil. Biz Türkiye'de işsiz gazeteci istemiyoruz. Gazetecilerin mağdur ve unutulmuş olmalarını üzüntüyle karşılıyoruz. Bu tablonun tersine çevrilmesi, iletişim mezunu binlerce gencin, deneyimli ama işsiz gazetecilerin istihdamı için yeni projeler üzerinde çalışmaktayız."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com