“İlimizde tescilli 160 tarihi ev ile 40 sanat eseri var”

“İlimizde tescilli 160 tarihi ev ile 40 sanat eseri var”
Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, kent merkezinde 160 tarihi ev ile 40 sanat yapısı olduğunu ifade ederek bu yapıların tamamını restore etmeyi hedeflediklerini söyledi. Belediye olarak tarihi yapıları bir proje dahilinde ele almak istediklerini belirten

Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, kent merkezinde 160 tarihi ev ile 40 sanat yapısı olduğunu ifade ederek bu yapıların tamamını restore etmeyi hedeflediklerini söyledi. Belediye olarak tarihi yapıları bir proje dahilinde ele almak istediklerini belirten Erdoğan, Tirit Sokak'taki 12 tarihi yapının dış cephe restorasyon çalışmalarını bitirdiklerini ifade etti.
Geçtiğimiz yıl Tirit Sokak'ta başlattıkları dış cephe restorasyon çalışmaları kapsamında 12 binayı elden geçirdiklerini ve iki sokakta daha dış cephe iyileştirme çalışması yapmayı hedeflediklerini söyleyen Ali Erdoğan, “Hedefimiz tescilli 160 tarihi ev ile 40'a yakın çeşme, han ve hamam gibi sanat yapılarını aslına uygun olarak yeniden ayağa kaldırmak” dedi.
Gelecek yıl İslamoğlu Kültür evi ile kentteki 10 adet tarihi çeşmeyi restore edeceklerini, tirit sokaktaki çalışmaların yaklaşık 250 bin TL'ye mal olduğunu ifade eden Erdoğan, “Biz sit alanı olan tarihi yapıların bulunduğu bölgeyi büyük bir dönüşüm alanı olarak görüyoruz. Hedefimiz tescilli 160 tarihi ev ile 40'a yakın çeşme, han ve hamam gibi sanat yapılarını aslına uygun olarak yeniden ayağa kaldırmak. Bu yapılar kaderine terk edildiğinde yok oluyorlar. Biz bu kültürel değerlerimizi yeniden kazanıp sosyal hayatın birer parçası haline getirmek istiyoruz. Restore edilen tarihi yapıları günün şartlarına uygun olarak ne amaçla kullanılacağını kararlaştıracağız. Bu konuda İl Özel İdaresi de güzel çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda 5 adet tarihi yapıyı satın alarak restore etmeye karar verdi. Belediye olarak bizde Yörük Evi ve Dokur Evi gibi yapıları restore ettik. Dokur Evi'ni halıcılık merkezi olarak kullanıyoruz. Geçen yıl Tirit Sokak'ta başlattığımız dış cephe iyileştirme çalışmalarımızı tamamladık. Bu sokaktaki 12 tarihi yapıyı elden geçirdik. Önümüzdeki yıllarda ise 2 ayrı sokakta da bu çalışmaları yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca kent müzesi projemizi de 2012 yılında hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com