İlk 10 arasındayız

İlk 10 arasındayız
Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) İcra Direktörü Achim Steiner, Türkiye'de gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmalarından dolayı Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'na bir teşekkür mektubu gönderdi.

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 2 Kasım 2007'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan seferberlikle 5 yılda 2 milyon 300 bin hektar alanda ağaçlandırma, erozyon kontrolü, rehabilitasyon ve mera ıslahı çalışması yapılarak, 2 milyar 300 milyon fidan dikilmesi planlandı. 2008 yılında 420 bin hektar hedefi aşılarak, 463 bin hektar alanda çalışma yapıldı ve 305 milyon adet fidan toprakla buluşturuldu. Kurum ve kuruluşlarla yapılan protokoller neticesinde yol kenarlarından okul bahçelerine, hastanelerden mezarlıklara kadar birçok alanda gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmaları sürüyor. Seferberlik çalışmalarına Türk Silahlı Kuvvetleri, bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları, belediyeler, organize sanayi bölgeleri gibi birçok kuruluş da katkı sağlarken, 2008 yılında ağaçlandırma çalışmalarında en başarılı 10 il Ankara, Konya, Mersin, Adana, Bursa, Eskişehir, Şanlıurfa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Nevşehir oldu. Çalışmalarda başarı elde edilen illere önümüzdeki günlerde düzenlenecek törenle ödül verileceği bildirildi.
Ağaçlandırma seferberliği, OECD Genel Sekreteri tarafından da takdirle karşılandı. OECD raporunda, Türkiye'nin erozyonla mücadelede dünyada en başarılı ülke olduğu belirtildi. Bu arada, UNEP İcra Direktörü Achim Steiner de, Türkiye'nin dünyada en çok ağaçlandırma yapan ilk 3 ülke arasında yer almasından dolayı Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'na bir teşekkür mektubu gönderdi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, ağaçlandırma seferberliği çerçevesinde 2009 yılı hedefinin 500 bin hektar olduğu ve 1 Ocak 2009 tarihinden bu yana 80 bin hektar alanda çalışma yapıldığı, 52 milyon adet fidan dikildiği kaydedildi. 2009 yılında ayrıca 444 hektar yol kenarı ağaçlandırması gerçekleştirildiği bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com