"İlk 10 üniversitesi arasına gireceğiz''

"İlk 10 üniversitesi arasına gireceğiz''
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof.Dr. Ahmet Karaaslan, Kütahya'nın üniversite öğrencileri için ideal bir kent olduğunu kaydetti.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof.Dr. Ahmet Karaaslan, Kütahya'nın üniversite öğrencileri için ideal bir kent olduğunu kaydetti.
Kütahya'nın Ankara ve İstanbul'a olan mesafelerine olan yakınlığını dikkat çeken Prof.Dr. Ahmet Karaaslan, ulaşım açısından Kütahya'nın Batı Anadolu'nun en şanslı illerinden biri olduğunu ve Ankara-İstanbul hızlı treni projesinin uygulamaya geçmesiyle birlikte Kütahya'nın bu iki şehrin banliyösü olacağını ifade etti.
Üniversite öğrenci sayısının 35 bin olduğunu kaydeden Prof.Dr. Ahmet Karaaslan, bu sayının 2011-2012 Eğitim Öğretim yılında 40 bini aşacağını kaydetti.
Göreve gelmeden önce öğretim üyelerimize ve bütün Türkiye kamuoyuna verdiklerini belirten Prof.Dr. Ahmet Karaaslan, “Öğrenci sayısı, fiziki şartlar, sosyal, kültürel imkânlar ve daha da önemlisi buluşlar ve icatlar noktasında 10 yıl içerisinde Türkiye'nin ilk on üniversitesi içine gireceklerini” dedi.
“Biz yeni yönetim olarak geldiğimiz ilk günden itibaren üniversitedeki her bir öğrenciyi kendi çocuğumuz gibi kabul ederek hareket ediyoruz” diyen Pror.Dr. Ahmet Karaaslan, öğrencilerin daha kaliteli eğitim almaları ve hayata hazırlanmaları için yapacaklarını da anlattı.
Kütahya'da öğrencilerin barınma gibi bir sorun yaşamadıklarını ve ulaşımın çok kolay olduğunu, yoğunluklu olarak Ege ve Marmara Bölgesi başta olmak üzere Türkiye'nin 81 ilinden öğrencileri olduğunu belirten Prof.Dr. Ahmet Karaaslan, “Kütahya'da barınma ile ilgili Kredi Yurtlar Kurumun 3000 kapasiteli yurtları var. Üniversitemizin 500 kapasiteli yurdu var. 1500 kapasiteli yeni bir yurt daha inşa edilecek Kredi Yurtlar Kurumu tarafından. Çok miktarda özel yurtlar var. Apart dediğimiz, öğrencilerin birkaç tanesinin bir araya gelip kalabildikleri yerler var. TOKİ'nin yaptığı konutlar var. Şuana kadar konut (barınma) sorunu ile ilgili bize şu ana kadar herhangi bir problem gelmedi. Şunu söyleyeyim Kütahya şehri Türkiye'deki ucuz birkaç şehirden birisidir. Öğrenciler görecekler, çarşı pazarın büyük şehirlere göre neredeyse yarı yarıya ucuz olduğunu görecekler. Kütahya bu anlamda tam anlamıyla bir öğrenci şehridir. Esnaf, şehirdeki işadamları öğrencilerimizi destekler “ diye konuştu.
Rektör Prof.Dr. Karaaslan, Kütahya'nın bir huzur kenti olduğuna dikkati çekerek, “Yetkililerden de bu bilgi alınabilir. Türkiye'nin en güvenilir şehirlerinden birisidir. Aileler çocuklarını gönül rahatlığıyla bizlere teslim edebilirler. Öğrenciler ilk geldiklerinde mekan değişikliğinin, evlerinden ilk defa ayrılmanın getirdiği bir burukluk yaşıyorlar. Belki fazlasıyla bir sevgi bekliyorlar. Gelirken kısmı bir tereddüt yaşansa bile giderken ben biliyorum çokları ağlayarak şehirden ayrılıyorlar” şeklinde konuştu.
Karaaslan, yakın zamanda depremlere bakıldığında Kütahya'da yıkıcı bir depreme rastlanmadığını, siyanürün sulara karışması veya bitkilere zarar vermesi gibi olayın kesinlikle doğru olmadığını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com