“İlk 10'a gireceğiz”

“İlk 10'a gireceğiz”
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, DPÜ'nün 164 üniversite arasından öğrenci yoğunlu bakımından 6. sırada yer aldığını ifade ederek, yeni hedeflerinin Türkiye'nin en büyük 10 üniversitesi arasına girmek olduğunu kayd

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, DPÜ'nün 164 üniversite arasından öğrenci yoğunlu bakımından 6. sırada yer aldığını ifade ederek, yeni hedeflerinin Türkiye'nin en büyük 10 üniversitesi arasına girmek olduğunu kaydetti.
Karaaslan, kentteki medya kuruluşlarının yetkilileri ile bir araya gelerek, durum değerlendimesi yaptı.
Görevine başlayalı henüz bir ay olduğunu dile getiren Karaaslan, 'Dumlupınar Üniversitesi, öğrencisi sayısı bakımından 164 üneversite arasında 6. büyük ünieversitesi. Bu çok büyük rakam. Ancak, öğretim üyesi kadrosuna batığınızda ortalama 300 civarında hocamızın olduğunu görüyoruz. Bir tarafta 40 bin öğrenci, bir tarafta sadece 300 tane öğretim üyesi ile bu hizmetin sürdürülmesi ayakta alkışlanacak bir başarıdır. Bu sayının hızla artırılması gerekiyor. Bunu kısa vadede zöçmemiz çok çokzor. Bunu orta ve uzun vadede ünivertemiz de öğretim üyesi sayısını bine çıkartmamız lazım.Üniversitemizde 123 öğrenciye bir öğretim görevlisi düşüyor. Türkiye ortalaması 46. 25'e indirilmesi dünya standartları. Alacağımız çok mesafe var. Ülkemizin kaynakları kıt. Her geçen gün yeni üneversiteler kuruluyor. Şu anda üneversite olmayan şahrimiz yok' dedi.

'MERKEZİ LABARAVUTARIMIZ YOK'
Türkiye'yi 2023 yılındaki hedeflere taşıcak kurumların başında üniversitelerin geldiğini belirten Ahmet Karaslan, '164 üniversite arasında merkezi labaratuvarı olmayan tek üniverte arasında olduğunu. Kurulması için hiç bir engel yok. Şimdiye kadar bu talep edilmemiş. Bununla ilgili çalışmayı hemen başlattık. Yakında merkezi labaratuvara kavuşacağız' diye konuştu.
Rektör Karaaslan, DPÜ'yü dünya üniversiteleri arasına sokmakta iddialı olmadığını ancak, Türkiye'deki en iyi üniversiteler arasında mutlaka ilk 10'a girmeyi kendilerine hedef seçtiklerini belirtti. Karaaslan, 'Bu anlamda ben ve tüm personelimiz bunu başaracak güçteyiiz. Bu hususta parasal bir problemini olduğunu zannetmiyoruz' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com