'İlk 4 madde kırmızı çizgimiz'

'İlk 4 madde kırmızı çizgimiz'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, anayasadaki ilk 4 maddenin 'kırmızı çizgileri olduğunu' söyledi. Koç, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan her köken ve inançtan insanın ortak adının Türk milleti olduğunu vurguladı.

CHP Trabzon il örgütünün düzenlendiği 'Türkiye Gündemi' konferansında konuşan Haluk Koç, çözüm sürecinde çok dikkati olunması gerektiğine işaret etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun süreçle ilgili bir açıklama yaptığını hatırlatan Koç, şunları söyledi:

"Sayın Genel Başkanımız, 'Bir anayasa olacaksa Türkiye Cumhuriyeti'ni hukuken ve siyaseten tarif eden ilk dört madde kırmızı çizgimiz' dedi. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir. Başkenti Ankara'dır, resmi dili Türkçe, bayrağı ay yıldızlı bayraktır. Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucu iradesi, anayasanın başlangıcında yer almalıdır, alacaktır. Hepimiz bir yerlerden gelmişiz. Hiç kimsenin beş ya da altı kuşak geriye gittiğinde, çok azı dışında, o topraklarla bağlantısı yoktur. Nasıl gelmişiz bu topraklara? Kimisi Osmanlı'nın çöküş döneminde Orta Doğu'dan, kimisi de Balkanlar'dan."

"BURADA YAŞAYANLARIN BİR ORTAK ADININ OLMASI LAZIM"

Anadolu'nun herkese kucak açarak ayrımcılığa izin vermediğini ifade eden Haluk Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hiçbir Karadeniz insanı, 'Sen Kürtsün, sen Çerkezsin, sen Gürcüsün, sen Boşnaksın, Arnavutsun' diye hiç kimseyi ötekileştirmemiş. Bu ülkenin kuruluşundan hepimiz sorumluyuz. Alevi ya da Sünni, 'hepimiz bu ülkenin asli kurucu unsuruyuz' demişiz. Eşit hukuku paylaşan cumhuriyet yurttaşları olmuşuz. Bir ulus inşa etmişiz ve bu ulusun ekonomik bağımsızlığını sağlamışız. Buranın coğrafi tanımı Türkiye, siyasi tanımı Türkiye Cumhuriyeti devleti. Burada yaşayanların da bir ortak adının olması lazım. Tıpkı Fransa'da Fransızların, Almanya'da Almanların yaşadığı gibi. Alman deyince orada Türk kökenli Almanlar da var. Fas kökenli Almanlar da var. Onlar Korsikalı, Basklı oluğunu inkar etmiyor, reddetmiyor. O anayasal bir tanım."

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan her köken ve inançtan insanın ortak adının Türk milleti olduğunu vurgulayan Koç, "Bu tuzakları aşacağız. Hiç kimse kan peşinde değil, hiç kimse vampir değil. Hiç kimse kardeşliğin bozulmasını istemiyor ama kurulan tuzaklar karşısında, AKP rehberliğinde son adım atılırken uyanıklılığımızla ayakta duracağız" diye konuştu. (İUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com