"İlk çalışmamız 'Bölge Planı' hazırlamak"

"İlk çalışmamız 'Bölge Planı' hazırlamak"
Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Özmen, Zafer Kalkınma Ajansı'nın ilk çalışmasının Bölge Planı hazırlamak olduğunu belirterek, kapasadıkları bölgenin kalkınması için gereken çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Özmen, Zafer Kalkınma Ajansı'nın ilk çalışmasının Bölge Planı hazırlamak olduğunu belirterek, kapasadıkları bölgenin kalkınması için gereken çalışmalara başladıklarını ifade etti.
'AJANS PARA DAĞITAN BİR KURULUŞ OLARAK GÖRÜLMEMELİ'
Hür Sanayi ve İşadamları Derneği'nde (HÜRSİAD) düzenlenen kahvaltılı toplantıya katılan Yılmaz Özmen, Kalkınma Ajansı'nın hedeflerini ve görevlerini işadamlarıyla paylaştı.
Özmen, burada yaptığı konuşmada, yatırımcıların Kalkınma Ajansı'nı para dağıtan bir kuruluş gibi görmelerinin yanlış olduğunu kaydetti.
'Bir öncelikler sıralaması yaparsak 5 ana başlıktan para 5'inci sıradadır' diyen Özmen, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Ajansın ilk çalışması Bölge Planı hazırlamak. Bu planın alt maddeleri olarak istihdam planının hazırlanması, insan kaynakları planlaması ve yatırımların çekilmesi öngörülen coğrafi yerlerin planlaması geliyor. İkinci olarak, bölge aktörleri arasında bir katalizör görevini yerine getirerek, bölgede sinerji meydana getirmek istiyoruz. Bölgeyle ilgili yenilikçilik çalışmalarına hız verip araştırma geliştirme çalışmalarının da altyapısını oluşturmak istiyoruz. Ajansın dördüncü hedefinin ise bölgede benzer iş kollarında çalışan yatırımcılar arasında kümelenmeyi sağlamak. Bütün bunlardan sonra yatırımcılara maddi anlamda destek sağlanacak.'

-REKTÖR SEÇİMLERİNDEN SONRA ÇALIŞMALARIMIZ HIZ KAZANACAK-
Zafer Kalkınma Ajansı'na bağlı Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak ve Manisa'daki üniversitelerde rektörlük seçimi heyecanı yaşandığını dile getiren Özmen, rektörlük seçimlerinin ardından üniversitelerin de Zafer Kalkınma Ajansı'na büyük ölçüde katkıda bulunacaklarını, hatta ileride üniversitelerin iştirak edeceği istişare toplantılarının yapılabileceğini kaydetti.
Özmen, Zafer Kalkınma Ajansı olarak, bölgeyi yatırımcılara tanıtma amaçlı bir kitapçık hazırladıklarını sözlerine ekledi. Özmen, ardından Zafer Kalkınma Ajansı'nın Afyonkarahisar Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Tuğrul Çınar'ı Afyonkarahisarlı işadamlarıyla tanıştırdı.
HÜRSİAD Başkanı Ramazan Özçelik ise daha önceki ismiyle Kuzey Ege Kalkınma Ajansı'nın bir Kamu İktisadi Teşekkülü görünümünde olduğunu, bu nedenle verimli olamadığını savundu.
Özçelik, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği'ne Özmen'in getirilmesiyle Kalkınma Ajansı'nın daha etkin hale geldiğini kaydetti.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com