İlk "evde HIV testi" onaylandı

İlk "evde HIV testi" onaylandı
Evde de uygulanabilen ilk HIV testi, ABD'de önümüzdeki aylarda satışa sunulacak.
Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), OraQuick testini onayladı. Test, ağız mukozasından alınan tükürüğü değerlendirdikten sonra sonucu sadece yirmi ila kırk dakika içerisinde veriyor.

Amerikan hükümetinin tahminlerine göre yaklaşık olarak 1.2 milyon Amerikalı HIV pozitif. Fakat sadece yüzde yirmisi, virüsü taşıdığını biliyor.

FDA, reçetesiz olarak satılacak olan testin, normalde HIV testi yaptıramayan insanlara da ulaşmasını bekliyor. Testin kesin fiyatı bilinmiyorsa da, şirket altmış doların altında satılacağını bildirdi.
 
Test klinik deneylerde yüzde 92’lik doğruluk payıyla sonuç vermiş. Negatif sonuçlarda ise testin doğruluk oranı yüzde 99’du. Fakat Centers for Disease Control ve Prevention (Hastalık Kontrol ve Önlemi Merkezi) kurumundan Jonathan Mermin, negatif sonuç alan kişilerin üç ay içinde testi tekrarlamalarını öneriyor. Nitekim HIV antikorlarının oluşumu birkaç hafta sürebiliyor. Test sağlık kuruluşlarında 2002 yılından bu yana kullanılıyor. Son yirmi yılda Amerika’da yaklaşık olarak 50.000 kişiye HIV bulaştığı tahmin ediliyor. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com