İlk Galibiyetimizi Aldık!

İlk Galibiyetimizi Aldık!
25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları erkekler curlingde Slovenya'yı yendik.

25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları erkekler curlingde Türkiye, Slovenya'yı 9-3 yenerek, ilk galibiyetini elde etti.

ERZURUM'DAKİ İLK GALİBİYETMİZİ ALDIK

Curling Arena'da yapılan müsabakada Türk Milli Takımı rinkte, Oğuzhan Dikmen, Çağrı Bayraktar, Yusuf Ziya Bayraktutan ve Oğuz Zengin'den oluşan kadrosuyla mücadele verdi. Rakip Slovenya ise Gasper Ursiç, Jure Culic, Jost Lajovec ve Matevz Kovac'dan oluşan dörtlüsüyle rinke çıktı.

Türkiye, rakibi önünde, 1, 3, 4 ve 8. rauntları, 4-0, 2-0, 1-0 ve 2-0 kazanmayı başardı. Slovenya ise 2, 6 ve 7. rauntları 1-0'lık skorla galip tamamladı. Karşılaşmanın son 2 seti ise Slovenya'nın rinkten çekilmesi sonrasında oynanmadı. Türkiye, bu sonuçla erkekler curlingde ilk maçını kazanmış oldu.

İŞTE ŞİMDİYE KADAR ALDIĞIMIZ CURLİNG SONUÇLARI

Erzurum'da devam eden Kış Oyunları'nda takımlar ve oyunlar bazında ilk galibiyetini alan Türk Milli Takımı, büyük bir başarıya imza attı.

ERKEKLER:

Güney Kore: 7 Türkiye: 3
ABD: 9 Türkiye: 5
Norveç: 7 Türkiye: 3
Büyük Britanya: 9 Türkiye: 2
İsveç: 10 Türkiye: 2
Çek Cumhuriyeti: 9 Türkiye: 2

BAYANLAR

Güney Kore: 11 Türkiye: 3
Japonya: 12 Türkiye: 4
Almanya: 8 Türkiye: 7
Büyük Britanya: 10 Türkiye: 3
Çin: 13 Türkiye: 1
Polonya: 8 Türkiye: 3

Curling nedir nerede oynanır kökeni nedir ?

Buz üzerinde yapılan bir çeşit taş kaydırma sporu. Çok eski bir oyundur. iskoçya ve Kanadada kışın buz tutan göller üzerinde oynanırdı. Günümüzdeki müsabakalar, salonlardaki özel buz pistleri üzerinde yapılmaktadır. Pistin uzunluğu 42 m, genişliği ise 43 metredir. Curling, taşı, yuvarlak olup, granitten yapılmıştır. Üzerinde tutma kulbu mevcuttur. taşın yüksekliği 11,43 cm, çevresi 91,44 cm 1 yarda, ağırlığı ise 19,96 kgdır. Müsabaka, dörder kişilik iki takım halinde yapılır. Her oyuncu eşleştiği rakibiyle ve iki taşla dönüşümlü olarak oynar. taş, kayma esnasında kendi ekseni çevresinde iki-üç devir yapacak şekilde fırlatılır. Oyunda amaç, taşları rakibinkilerin yanından geçirerek veya onlara çarptırarak kaleye en yakın noktaya ulaştırmaktır. Genellikle bir parti, on oyun sürer. Taşlarını kale merkezine en yakın noktaya ulaştıran takım, oyunu kazanmış olur. Taş, müsabaka esnasında kayarken kırılırsa, en büyük parçanın ulaştığı nokta kabûl edilir. Curling oyununda, pist, özel süpürgelerle süpürülür. Bunda gaye, buzu ısıtarak taşın kayma hızını arttırmaktır. Süpürme hareketi, taşın kayma yönüne dik olarak, taşı atan takımın oyuncuları tarafından yapılır.

Curlingin en yaygın olduğu ülkeler ABD, Kanada, isveç ve Norveçtir. Bununla beraber bazan müsabakalarda isviçre bu ülkeleri geride bırakır.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com