İlk günde 600 müracaat!..

İlk günde 600 müracaat!..
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2010 Ekim ayı işsizlik rakamlarını açıklayarak, Türkiye genelinde işsizliğin azaldığını belirtirken, Kütahya'nın Tavşanlı Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) ile Seyitömer İşletmesine (SLİ) alınacak olan personel için Kütah

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2010 Ekim ayı işsizlik rakamlarını açıklayarak, Türkiye genelinde işsizliğin azaldığını belirtirken, Kütahya'nın Tavşanlı Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) ile Seyitömer İşletmesine (SLİ) alınacak olan personel için Kütahya İş-Kur Müdürlüğünde dün başlayan başvurulara ilk günde yaklaşık 600 kişinin baş vurduğu öğrenildi.
İŞSİZLİĞİN İSPATI GİBİ...
Kütahya'nın Tavşanlı Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) ile Seyitömer İşletmesine (SLİ) alınacak olan personel için başvurular dün başladı. İlk günde sabahın erken saatlerinde Kütahya İş-Kur Müdürlüğü önünde bekleyen işsiz vatandaşlar bir umutla soğuk havaya rağmen iş için beklediklerini ifade ettiler. Dün sabah saaatlerinde başlayan başvurulara yaklaşık 600 kişinin müraccat ettiği ifade edildi. 26 Ocak 2011 tarihinde sona erecek başvurular için, adayların 2010 KPSS'den en az 60 puan almış olmalarıda gerekiyor.
Kütahya'da, Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) ile Seyitömer Linyitleri İşletmesine (SLİ) alınacak 230 işçi için, İş-Kur İl Müdürlüğüne ilk gün yaklaşık 600 kişinin başvuru yaptığı belirtildi.
İş-Kur'un Sevgi yolu üzerindeki hizmet binası önünde başvurularını yapmak için uzun kuyruklar oluşturan işsiz vatandaşlar, sabırla sıranın kendilerine gelmesini bekledi.
Türkiye'nin en önemli problemeninin işsizlik olduğunu belirten Kütahyalı işçi adayları, 'Görüldüğü gibi ekmeğin aslanın midesinde olduğu bir kez daha ıspatlandı. GLİ ve SLİ'ye alınacak 230 işçi için ilk günde yüzlerce kişi müracaat bulundu. Müracaat tarihinin son gününe kadar bu sayının 5 bini geçebileceği tahmin ediliyor' dediler.

'PEKİ ÇOCUKLARIMIZ NEDEN İŞSİZ?'
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2010 Ekim ayı işsizlik rakamlarını açıkladı, Kütahya'da ekim ayında işsizlik rakamlarının yüzde 9 dolaylarında olduğu öğrenildi. Kütahyalı vatandaşlar ise bu oranların gerçek işsizlik verilerini tam anlamıyla yansıtmadığını dile getirerek; 'Kütahya'da işsizlik azaldıysa bizim çocuklarımız ve torunlarımız üniversite mezunu olmalarına rağmen neden iş bulamıyorlar. İşszilik azaldıysa neden sokaklarda ve kahvehanelerde insanlar iş umuduyla bekliyor.' şeklinde işsizliğin Kütahya'da TUİK'in rakamlarının çok çok üstünde olduğunu belirttiler.

-KÜTAHYA'DA İŞSİZLİĞİN YÜKSEK OLDUĞUNU HALK GÖÇ İLE AÇIKLIYOR-
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye'de işsizliğin düştüğünü ifade ediyor. Ancak Kütahya genelinde işsizlik rakamları her geçen gün yukarıya doğru tırmanıyor. Bunun en somut örneği olarak işsizlik ve yoksulluktan dolayı Kütahya'nın son bir yıl içerisinde 100 bine yakın göç vermesi gösteriliyor. Kütahya İş-Kur Müdürlüğü'ne günde onlarca insan işsizlik nedeniyle başvururken, Türkiye genelinde ise eğitimli 3 milyon insan işsizlik sebebiyle umutlarını KPSS'ye bağlamış durumda. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) 2010 Ekim ayı işsizlik rakamlarını önceki gün açıklamasının ardından işsizlik rakamlarını değerlendiren Kütahyalı vatandaşlar, TUİK'in verilerinin aksine Türkiye ve Kütahya'da işsizlik rakamlarının yüksek olduğunu savundular.

-TUİK İŞSİZLİK RAKAMLARI GERİLEDİ DİYOR -
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), işsizlik oranının Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1,8 puan düşerek, yüzde 11,2'ye gerilediğini açıkladı. Ekim'de, Türkiye'deki işsiz sayısı 2 milyon 901 bin kişi, istihdam edilenlerin sayısı 22 milyon 972 bin kişi oldu.
Tarım dışı işsizlik yüzde 14,1 olurken, genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 21,3 olarak hesaplandı.
Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması, ''2010 Ekim Dönemi Sonuçlarına (Eylül, Ekim, Kasım 2010)'' göre, 2009 yılı Ekim ayında 3 milyon 299 bin kişi olan işsiz sayısı, bu yıl söz konusu dönemde 2 milyon 901 bin kişi oldu.
Kütahya'da işgücüne katılımın yüzde 45, işsizliğin yüzde 9 ve istihdam oranının ise yüzde 42 olduğu TUİK verilerinden öğrenildi.

'GÜNEŞ BALIÇIKLA SIVANMAZ'
Haber değeri var diye yayınlamayın lütfen, kandırmayın bizi rakamlarla, aklı başında insanlar artık bu saçmalıkları yutmuyor, TUİK işsizlik araştırması yaparken kişiye soruyor; 'son 3 ay içinde 1 saat çalıştın mı?' iyide kardeşim bunun nesi araştırma, 3 ay içinde 1 saat çalışan insan o para ile 3 ay geçiniyor mu? Varsa öyle para veren bir yer kapatayım bende dükkanımı gideyim, o para bana yeter.? Güneş balçıkla sıvanmaz, diyen vatandaşlar; 'TÜİK bu araştırmayı nasıl yapmış tam olarak bilemiyoruz çünkü Türkiye'de işsizlik ve yoksulluğun her geçen gün arttığını görüyoruz ve bizzat kendimiz yaşıyoruz. Uzun yıllardan beridir Kütahya'da yaşıyoruz ancak son yıllarda meydana gelen işsizlik bundan 15-20 yıl önce yok denecek kadar azdı. İş buluyoruz iş sahibi bize 'size en fazla 500 TL verebilirim' diyor. Bu 500 TL'lik işte çalışmak zorunda kalıyoruz; ancak ev kiramız ise 350 TL şimde ben bu işte çalışıyorum diye işsizlik azalıyor mu halbuki ben açlıktan ölmemek için bu işte çalışıyorum TÜİK bunu biliyor mu acaba?' şeklinde Kütahya'da yaşanan işsizlik ve emek sömürüsüne dikkat çekttiler.

-4 HAFTA 600 LİRA-
İnsanlar 4 pazar 600 TL maaşla çalışıyor, zaten asgari ücrete verilen zam ortada, kendileri 10 bin TL maaşla geçinemeyen insanlar var, şeklinde açıklamlarda bulunun vatandaşlar; 'İşsizlik ülkemizde her geçen gün artıyor. Ancak iş verenlerin ve devletimizin 'kalifyeli eleman piyasada yok' söylemlerinin altı boş bırakılıyor. Böyle söylemkten ziyade bu insanların hangi sebeplerden dolayı mesleksiz kaldıkları araştırılmalı. Eğitimli insanımızda eğitimsiz insanımızda işsizlşik kabusu ile her gün karşı karıya geliyor. Bu duruma mevcut hükümetin bir çözüm bulması gerekiyor.' şeklinde işsizliğe çözüm istediler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com