İlk günde 8 kişi bağış yaptı

İlk günde 8 kişi bağış yaptı
Doç. Dr. Mustafa Kalemli Tavşanlı Devlet Hastanesi'nde Organ Bağış Haftası dolayısıyla kurulan stantta 8 kişi organ bağışında bulundu.

Doç. Dr. Mustafa Kalemli Tavşanlı Devlet Hastanesi'nde Organ Bağış Haftası dolayısıyla kurulan stantta 8 kişi organ bağışında bulundu.
Organ ve doku bağışını teşvik etmek amacıyla her yıl kutlanan ''Organ Bağış Haftası'' için Tavşanlı'da etkinlikler düzenleniyor. Bu çerçevede Doç. Dr. Mustafa Kalemli Tavşanlı Devlet Hastanesi'nde stant kuruldu.
Hastane bünyesinde her iki blokta da kurulan stantlarda vatandaşların organ ve doku bağışı hakkında bilgilendirildiğini söyleyen Başhekim Sebahattin Altıntaş, organ bağışı yapmak isteyenlerin kendileri için hazırlanan belgeleri doldurmaları gerektiğini söyledi. Ardından bu kişiler organ bağış kartının verildiğine işaret eden Altıntaş, bu belgeyi alan kişilerin ölümlerinden sonra hastane tarafından sağlam olan organları alınarak organ bekleyen diğer hastalara nakil edildiğini aktardı.
Kalp, göz, karaciğer, akciğer, beyin, böbrek, kemik iliği ve kemik dokusu gibi organların bağışlarının kabul edildiğini söyleyen Altıntaş, Sağlıklı kişilerden yapılan yaygın organ nakli böbrek ve karaciğerdir. Bir insanın böbrek fonksiyonlarını tek böbrek yerine getirebilir bu yüzden isteyen kişilerden böbreklerini diğer hastalara nakil edebiliyoruz. Karaciğer kendini yenileyen bir organdır bu yüzden sağlıklı bir kişinin karaciğerinden alınan bir parça ile diğer hastaya yaşama umudu verilebiliyor' şeklinde konuştu.
Türkiye'de en yaygın organ naklinin böbrek olduğunu ifade eden Sebahattin Altıntaş, 'Günümüzde diyaliz makinelerine bağlı olarak ülke genelinde 35 bin böbrek hastası var. Ancak organ nakli ne yazık ki Türkiye'de istenilen seviyeye gelememiştir. Bizler organ naklinin önemini vatandaşımıza vermemiz gerekiyor. Bunu da böyle günlerde stant ve seminerlerle yapıyoruz' dedi.
Organ bağışında bulunan Mustafa Cengiz isimli vatandaş ise 'Öldükten sonra bizde bulunan organlarla diğer insanların tekrar yaşama bağlanması ve bunun bizim vasıtamızla olması güzel bir duygu' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com