İlk kez bir erkek için panik butonu

İlk kez bir erkek için panik butonu
Türkiye’de ilk kez şiddet mağduru bir erkeğe ‘panik butonu’ verildi. Ablasının sevgilisinden şikayetçi olan üniversiteli genç korumaya alındı.

Kadına yönelik şiddeti önleme amacıyla, tehlike altındaki kadınlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından dağıtılan ‘panik butonu’, Adana ilk kez bir erkeğe de verildi.

Üniversitesi öğrencisi D.D., ablasının sevgilisinden şiddet gördüğü için, bakanlığa bağlı Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi’ne (ŞÖNİM) başvurdu. Aile Mahkemesi’ne gönderilen D.D.’ye mahkeme hakimi ‘panik butonu’ verilmesini uygun buldu.

CİNSİYET AYRIMI YOK

Kararın ardından ŞÖNİM, Türkiye’de ilk kez şiddet mağduru bir erkeğe kendini koruması için buton vermiş oldu.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Türkiye’de kadına olduğu gibi erkeğe de şiddet uygulandığının az da olsa görüldüğünü söyledi. Devlet için şiddet mağdurunun cinsiyetinin önemli olmadığını belirten Vali Coş, “Toplumsal problemleri ortadan kaldırmak ve başta aile kurumuna zarar veren şiddeti etkisiz hale getirmek için, ilgili kurum ve kuruluşlarla çalışmalarımız devam ediyor. Adana’da bu kardeşimiz ve 6 kadına panik butonu verilmiştir” dedi. Bakanlık tarafından pilot bölge olarak belirlenen 14 şehirde kurulan ŞÖNİM’ler, bireylere yönelik şiddeti önlemeyi amaçlıyor. Panik butonunun üzerinde bir düğme bulunuyor. Mağdur kişi, tehlike anında üzerinde ünlem işareti bulunan düğmeye basıyor. Bunun üzerine en yakın birimdeki görevlileri mağdura yönlendiriyor.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com