İlk kez bir kadın başkan adayı oldu

İlk kez bir kadın başkan adayı oldu
Mısır'da Muhammed Mursi cumhurbaşkanı olunca, Hürriyet ve Adalet Partisi'nin genel başkanlığı koltuğu boş kaldı. Yeni bir başkan için yapılacak seçimde, ilk kez bir kadın aday olduğunu açıkladı.

Adaylığının ''göstermelik hamle olduğu ve Müslüman Kardeşlerle gizli pazarlıklar yaptığı'' iddialarını reddeden Sabah es-Sakkari, partisinin onaylaması halinde Cumhurbaşkanlığına aday olmaya da hazır olduğunu söyledi.

Partisinin Kahire  Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürüten Sakkari, ''Eğer parti başkanlığı için kadın aday olmasa insanlar partiyi ayırımcılık yapmakla ve kadınları geri plana atmakla suçlar. Kadın aday çıktığı zaman da 'imaj' derler. İnsanlar her zaman tenkit edecek bir şey bulur. Halbuki kadınlar, partimiz içinde aktif rol üstlenmektedir'' dedi.

Yaklaşık 22 yıldır Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nda görev yaptığını ve teşkilat büyüklerinin arasında yetiştiğini anlatan Sakkari, başkan adaylığı için Müslüman Kardeşler yetkililerinden izin aldığına dair iddiaları reddetti.

Partinin başına geçmesi durumunda Müslüman Kardeşler Teşkilatı ile ilişkilerini, aile ile büyüdükten sonra kendi ayakları üzerinde duran çocuğunun arasındaki ilişki haline getireceğini belirten Sakkari, ''Partiyi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın kurduğunu kimse inkar edemez. Fakat parti artık kendi ayakları üzerinde durup yönetim sorumluluğunu alacak güçtedir'' dedi.

Parti yönetiminin, adaylığını desteklediğini belirten Sakkari, ''Parti üyelerinin en az yüzde 30'unu kadınlar ve gençler oluşturuyor. Bu kesimin desteğinden eminim. Bu oranın seçimlerde büyük etkisi olacaktır. Seçim süreci boyunca yapacağım çalışmalarla da destekçilerimin artacağını düşünüyorum'' diye konuştu.

Adaylığına ailesiyle karar verdiğini anlatan Sakkari, ''Onların desteği olmasaydı aday olmazdım. Kendisi benim dava ve parti çalışmalarımda her zaman en büyük destekçim. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın olduğu gibi her başarılı kadının arkasında da bir erkek vardır'' şeklinde konuştu.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı ve partisinin değişim ve gelişim içinde olduğunu ve ayrımcılığın söz konusu olmadığını ifade eden Sakkari, ''Bunun en büyük kanıtı, Parti Genel Kurul üyelerinin yüzde 15'ini kadınların oluşturması. Buna rağmen adaylığıma 'imaj' ve 'göstermelik' diyenlere verilecek en güzel cevap, yapacağım çalışmalar ve hizmetlerdir. Atacağımız adımlarla demokratikleşme sürecini hızlandırıp, ülkemizi istikrarlı bir konuma getireceğiz. Adaylığım imaj değil, değişim için'' diye konuştu.(VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com