İlk patriotlar nereye kurulacak?

İlk patriotlar nereye kurulacak?
Türkiye’ye kurulacak füze bataryalarının ilk olarak Diyarbakır ve Malatya’ya kurulacağı iddia edildi.

Türkiye’nin, Suriye’ye karşı kullanılmak üzere NATO’dan istediği füze bataryalarının konumlarını belirlemek için yapılan incelemelerde sona yaklaşıldı.
 
DHA'nın haberine göre NATO yetkilileriyle yapılan incelemeler sonucunda, füze bataryalarının öncelikle Diyarbakır ve Malatya’ya kurulacağı iddia edildi.
 
Yetkililerden alınan bilgiye göre Diyarbakır’a 6 veya 8 başlıklı 2 adet füze bataryası kurulacak. Müdahale durumunda, Suriye’ye en yakın hava üssü Diyarbakır’da bulunduğundan, Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8'inci Ana Jet Üssü’nün aktif biçimde kullanılacağı ve komuta merkezi konumunda olacağı belirtildi. Daha önce de Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nın NATO’nun merkez üssü olarak kullanılması kararlaştırılmıştı.
 
Malatya’nın ise Kürecik’e kurulan radar sistemi nedeniyle askeri açıdan önemli bir nokta haline geldiği ve bu sebeple Malatya’ya da en az bir adet füze bataryası kurulacağı belirtildi.
 
SIRADA ŞANLIURDA, GAZİANTEP VE HATAY VAR
 
Füze rampalarının kurulacağı diğer bölgeler için görüşmeler devam ediyor.
 
Füzelerin Şanlıurfa, Gaziantep ve Hatay’a kurulması için NATO heyetine talepte bulunulduğu ve füzelerden en az iki tanesinin Suriye sınırına yakın olan bu illere kurulması için müzakerelerin sürdüğü belirtildi. Yetkililerden alınan bilgiye göre Türkiye, Suriye sınırına yakın noktalarda ısrarcı.
 
ABD, ALMANYA VE HOLLANDA’DAN ASKER
 
Füzelerin Türkiye’ye kurulmasıyla birlikte en az 800 adet ABD, Almanya ve Hollanda askeri Türkiye’ye gelecek. NATO görevi kapsamında gelecek olan askerler füzeler gidene kadar Türkiye’de kalacak. Askerler ağırlıklı olarak Diyarbakır’da konuşlandırılacak. Gelecek asker sayısı yapılan görüşmelerin ardından netlik kazanacak.
 
DEVRİYE UÇUŞLARI SÜRÜYOR
 
Bir süredir Suriye sınırında yapılan keşif ve devriye uçuşları ise devam ediyor. Diyarbakır'da bulunan 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'nda konuşlu 181 ve 182'inci Filo Komutanlığı'na bağlı F-16 savaş uçakları Suriye sınır hattının sıfır noktasında devriye uçuşu yaparken, Suriye tarafından yapılan herhangi bir sınır ihlaliyle karşılaşılmadı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com