İlk San–tez Projesi Yürürlüğe Girdi!

İlk San–tez Projesi Yürürlüğe Girdi!
(SAN-TEZ) kapsamında; Celal Bayar Üniversitesi'nin (CBÜ) ilk projesi onaylanarak yürürlüğe girdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Sanayi Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Sanayi Tezleri Programı (SAN-TEZ) kapsamında; Celal Bayar Üniversitesi'nin (CBÜ) ilk projesi onaylanarak yürürlüğe girdi. CBÜ'nin Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enver Atik'in hazırladığı "Isıl İşlem Proses Parametrelerinin Matematik Modelinin Oluşturulması ve Optimizasyonu" projesi, SAN-TEZ kapsamında 2011 yılı 1. döneminde desteklenmeye uygun görüldü.

Desteklenmeye uygun bulunan 84 proje içerisinde yer alan 493 bin 648 TL'lik proje, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyetlerini sürdüren Olgun Çelik Sanayi ve Ticaret A. Ş. ile birlikte gerçekleştirilecek ve 21 ay sürecek. Proje kapsamında iki yüksek lisans öğrencisi aylık bin 500 TL burs alarak görev yapacak. Ayrıca, Olgun Çelik Sanayi ve Ticaret A. Ş. 'den dört mühendis de yardımcı personel olarak projede yer alacak.

Ülkemizdeki Ar–Ge alt yapısının önemli bir bölümü üniversiteler ve kamu araştırma kurumlarında bulunuyor. Özel sektör tarafından kurulan ve faaliyet gösteren Ar-Ge birimi sayısı, bilim ve teknoloji alanında yetkin ülkelerle karşılaştırıldığında düşük gözüküyor. Başta AB ülkeleri olmak üzere gelişmiş ülkelerden farklı olarak Türkiye'de özel araştırma kurumları bulunmuyor. Üniversite-sanayi-kamu işbirliği ile mevcut alt yapının verimli kullanımı yeterli düzeyde ve Yaygın şekilde gerçekleştirilemiyor. Mevcut faaliyetlerin önemli bir bölümü az sayıdaki büyük ölçekli işletmelerle sınırlı tutuluyor. Ar-Ge için büyük önem taşıyan KOBİ'lerin mevcut Ar-Ge alt yapısından faydalanması ise istenilen düzeyin altında olduğu açıklanıyor.

SAN-TEZ'de yılda iki defa proje başvuruları kabul ediliyor. Başvurular her yıl en son 1. dönem 15 Mart, 2. dönem ise 15 Ağustos tarihinde yapılıyor. Başvuru dönemini takip eden ay içerisinde projeler konusunda uzman akademisyenlerden oluşturulan en fazla 5 kişilik bir komisyon tarafından inceleniyor, ayrıca başvuru sahibi proje yöneticisi ve proje ortağı işletme de değerlendirmeye davet edilerek en objektif kriterlere göre değerlendirme yapılması sağlanıyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 2006–2010 yılı arasında toplam 636 başvuru yapılmış ve bunlardan 206'sı desteklenmeye değer bulunuyor. Desteklenmeye karar verilen projelerden 28 Mayıs 2010 tarihi itibarı 192 tanesi ile sözleşme imzalanıyor. Sözleşme imzalanan projelerin dönemsel ödemelerinin yüzde 75'i Bakanlık, yüzde 25'i proje ortağı firma tarafından karşılanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com