"İlk söylenen kelime G.Saray"

"İlk söylenen kelime G.Saray"
Galatasaray Store mağazalarının başındaki isim Nurettin Kantarelli dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Lisanslı ürün pazarında yeni bir yapılanmaya giden Galatasaray geçtiğimiz ocak ayında önemli bir ismi GS Store mağazalarının başına getirdi. Mavi Jeans'i bir dünya markası haline getiren Nurettin Kantarelli yaklaşık 2,5 aydır mesaisini Sarı-kırmızılı kulüp için harcıyor. Mağazaların başındaki tek isim olan Kantarelli ile Sarı-kırmızılı kulüpteki hedef ve stratejilerini Bugün Gazetesi'ne açıkladı.

Kantarelli, Sarı-kırmızılı kulübün taraftarı ve üyesi olmasının bu işi kabul etmesindeki en önemli etken olduğunu ifade etti. Perakende pazarına yeniden girme isteğinin de tercihinde etkili olduğunu belirten başarılı işadamı, "Sorunların ne olduğunu yakından takip ettiğim için buraya katkılarımın olabileceğini düşünüyordum. Kısmet bugüneymiş. Galatasaray'dan bana böyle bir teklif gelince çok mutlu oldum. Tüm birikimlerini kullanarak GS Store'u layık olduğu yere getirmeye çalışacağız" diye konuştu.

ÇİNLİLER'E G.SARAY FORMASI

Galatasaray'daki hedeflerini Avrupa ile sınırlamadıklarını belirten Kantarelli, "Rekabette bizim ölçümüz dünyadır. Kendimizi mahalli bir rekabet içinde görmeyeceğiz. Son 1 yıl içinde 44 ülkede olan taraftarlarımıza ürün satmış durumdayız. Mavi Jeans adına Uzakdoğu'ya gittiğimde Çin'de, Vietnam'da 'Türkiye' dediğim zaman ilk söylenen kelime Galatasaray oluyordu. Onlar için çok Galatasaray forması götürdüm yanımda. Çünkü inanılmaz talep vardı. Geçtiğimiz günlerde iki gezgin dünyayı gezmişler. Şili'den Filipinlere kadar Türk dedikleri zaman ilk kelimenin kendilerine Galatasaray olarak döndüğünü söylüyorlar. Müthiş potansiyel var ve bunun daha iyi kulanabileceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Pazarlama stratejileri ile ilgili bilgiler veren Kantarelli, "1,1 milyar nüfuslu Çin'e gittiğim zaman 'Ben bunların her birine birer paket makarna satsam' dedim. Bu formül  matematik olarak doğrudur ama pratikte işlemez. İşin lojistik bölümü o kadar büyüktür ki bunu yapamazsınız. Bu kadar talebin olması da gerçekçi değil. Avrupa'da Galatasaray'dan başka bırakın spor markasını bir Türk markası yok.  Yani bizim böyle potansiyelimiz var. Bunlara birer adet şapka, birer forma satayım demek mantıkta Çin'deki makarna olayı gibi hoş bir örnek olur ama  gerçekçi olmaz.  Onun yerine ben gazetecilikteki 5N 1K yöntemini pazarlamada kullanıyorum. Kendime soru soruyorum 'Benim taraftarım kimdir'  Bunu düşündüğümüz karşıma farklı gelir düzeyine sahip taraftarlarımız var. Bunların yaş durumları farklı. Kadını çocuğu var. Bunu iyi çizmek  nasıl, neden, ne zaman, nereden alışveriş yapar gibi sorularına cevap bularak hareket etmek mantıklı bir yoldur. 5N 1K ilgisine cevap verdiğimiz zaman bizim pazarlama politikamız otomatikman ortaya çıkar. Bu politikayı düzgün yürütürseniz  bugün 500 bin Galatasaray taraftarına yarın 1 milyon Galatasaray'a önümüzdeki günlerde 25 milyon taraftara uzanabilirsiniz. Biz ev ödevlerimizin iyi yapacağız. Bu sorduğumuz sorulara net cevap vereceğiz.  Bu yollarla birlikte taraftarımıza hizmet edeceğiz" dedi.

2000'LERİN SUÇLUSU SEKTÖR

Galatasaray'ın 2000 yılında elde ettiği UEFA Kupası ve Süper Kupa zaferlerinin pazarlama açısından iyi kullanamadığı yönündeki eleştirilere katılmadığını söyledi. Kulübün herhangi bir pazarlama yanlışının olmadığını kaydeden Kantarelli, "O dönem yöneticilerine baraz haksızlık yapılıyor. Çünkü Türkiye'de perakende sektörü son 10 yılda inanılmaz bir çıkış yapmıştır. Şu anda Türkiye bu alanında dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle yarışacak düzeydedir. O dönemde Türkiye'deki  perakende sektörü  ise o kadar gelişmiş değildi. Bugünkü şartlarda bu başarı yakalamış olsa çok çok daha başarılı bir şekilde finansal kazanca dönebilirdi. Siz o dönemde 100 bin tişört yapsanız bunu stacak ne bir yaygınlığınız, ne de aracınız var" şeklinde konuştu.

İMPARATOR YOK SATIYOR

Kantarelli, sportif başarıların ürün satışında doğrundan etkili olduğunu söyledi. Teknik Direktör Terim'in giydiği ürünlerin de büyük talep gördüğünü belirterek, "Üstelik hocamız bu kendi isteğiyle yapıyor" dedi

Ürün satışları ile ilgili bigiler veren Nurettin Kantarelli, sportif başarıların bu konuda doğrudan etkili olduğunu söyledi. Özellikle futbol takımının başarılarının satışlarla doğru orantılı olduğunu ifade eden Kantarelli, "Kız ve erkek basketbol takımının başarıları da satışlarda olumlu katkı yapıyor.  Başarı insanların psikolojini çok etkileyen bir unsurdur.  O başarıdan dolayı  paylaşma keyfinin arttığı bu keyfinde alışverişe yansıdığı bir olay" diye konuştu.

Burada kndilrini kritik bir görev düştüğünü belirten Kantarelli, şunları söyledi: "Bir Galatasaray ürünlerini bir yaşam tarzı ürünleri haline getirmek istiyoruz. O zaman bizim başarısız olduğumuz dönemlerde bile belli bir satış temposu yakalabileceğimizi planlanıyoruz. Fatih hocamız bu konuda inanılmaz duyarlı bir insan. Tamamen kendi iradesiyle bizim ürünleri tercih ederek kullanıyor. O konuda kendisine şükran borçluyuz.  Hocamızın giydiği ürünlere taraftarımızdan büyük talep görüyor. Kendisine bu yönte hiçbir talebimiz olmadı. Bizzat kendisi çok severek bunu yapıyor.  Hocamız bu konuda çok örnek bir insan."

GALATASARAY LOGOSU HER ÜRÜNE KOYULMAZ

GS Store Genel Müdürü Nurettin Kantarelli, Galatasaray'ın ticari yönünü temsil etmelerine rağmen sosyal açıdan da sorumluluklarına dikkat çekti. Kulübün etik değerlerinden kopmamak ve işin sosyal ve ticari yönünü birlikte yürütmek için çaba sarf ettiklerini dile getiren  Kantarelli, "Çünkü Galatasaray'ın bize verdiği yükümlülük budur. Sadece para kazanacağız diye her işe atlayamayız. Böyle bir yapı içinde olmaması lazım.  Galatasaray logosunu yer ürüne yapıştıramayız. 530 yıllık Galatasaray'ın geleneğinden kopmayan bir yapı içinde olmak mecburiyetindeyiz" dedi. (EMK)

Kaynak : Bugün

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com