İlk yüz nakli umut oldu

İlk yüz nakli umut oldu
Zonguldak'ta 1993'te av tüfeğiyle intihara teşebbüs ettiği sırada yüzü parçalanan Sezgin Ergen, ilk yüz ameliyatının başarıyla yapılmasının yeni bağışların önünü açacağını umut ediyor.

Akdeniz Üniversitesi'nde Türkiye'de ilk kez yapılan yüz nakli operasyonu, yaklaşık 1.5 yıldır yüz nakli bekleyen Zonguldaklı 3 çocuk annesi 49 yaşındaki Sezgin Ergen için de umut oldu.

Sezgin; "İlk yüz naklinin bana yapılması bekleniyordu. Sağlık Bakanlığının yüz nakline izin vermesinin ardından Antalya'da 3,5 ay uygun vericinin bulunmasını bekledim ama olmadı. Eve döndüm. Kaç yıldır bekliyorum, umudumu hiç yitirmedim. Bağışçı bulunursa ilk sırada ben varım" dedi.

"KISMET DEĞİLMİŞ SABIRLI BİR İNSANIM"
Adı son olarak Bodrum'da aldığı sahte alkolün ardından beyin ölümü gerçekleşen Victoria Nikolaeva'nın yüzünün nakledilmesinin gündeme gelmesiyle duyulan Sezgin Ergen, o günden beri Zonguldak'ta içine kapanık bir halde yaşıyor. Maskesiz sokağa çıkamadığı için günlerini genelde evinde geçirdiğini söyleyen Ergen, "Antalya'da yapılan ilk yüz nakli operasyonunu televizyonlardan izliyorum. İlk nakil kısmeti benim değilmiş. Nakil yapılan kardeşimin önceki ve operasyondan sonraki görüntüsü beni çok heyecanlandırdı. Umutlarım bir kez daha arttı. Ben sabırlı bir insanım. Uygun donörün bulunacağı günü iple çekiyorum. Yüz nakli yapılan ilk kadın olmak istiyorum" dedi.

Dünyanın ilgisinin şu an Antalya'da olduğunu da söyleyen Ergen, "Victoria olayından sonra sanki insanlara küsmüştüm. Ancak umutlarım yeniden yeşerdi. Uygun donör bulunursa sonuçları ne olursa olsun, uyum sağlamama ihtimali de dahil her sonuca razıyım. Kendimi psikolojik olarak hazır hissediyorum" diye konuştu.

Sezgin Ergen, 19 yıl önce eşinden gördüğü baskıya dayanamayarak av tüfeğini çenesine dayayıp tetiğe basarak ölmek istemişti. Olayın ardından yüzü parçalanan ve 60 ameliyat geçiren 3 çocuk annesi Ergen, eşi tarafından terk edilmiş ve çocuklarıyla da görüşemiyordu. Ergen, geçen yıl, sahte içkiden hayatını kaybeden Rus rehber 22 yaşındaki Victoria Nikoloeva'nın yüzünü istemiş, ancak Rus kızın annesi kesinlikle bağışa onay vermemişti.

GURBETÇİ KADIN YÜZÜNÜ BAĞIŞLADI
Bu arada, Frankfurt'tan Antalya'ya kardeşini ziyarete gelen Sakine Thiel, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan yüz nakliyle ilgili haberden etkilenerek tüm organlarını bağışladı. Hem Alman hem de Türk vatandaşı olan 63 yaşındaki Sakine Thiel, kardeşinin rahatsızlanması üzerine Almanya'nın Frankfurt şehrinden Antalya'ya geldi. Akdeniz Üniversitesinde tedavi gören kardeşini ziyaret eden Thiel, bu süreçte televizyon ve gazetelerde son günlerde yer alan yüz nakli ile ilgili haberlerden etkilenerek organ bağışında bulunmaya karar verdiğini söyledi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde organ bağışı kartını dolduran Thiel, şöyle konuştu:

"Türk doktorlarına güvendiğim için organ bağışında bulundum. Komple yüz dahil tüm organlarımı bağışladım. Bu davranışımım herkese örnek olmasını diliyorum. Ayrıca, Türk doktorlarının başarısından büyük gurur duydum."dedi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com